Parapiyasasi.net
Avrupa’daki bankaların %80’i kredi verirken iklimi dikkate almıyor
Yazar: -26 Mayıs 2023
8

AMB tarafından yapılan bir anket, Avrupa’daki bankaların güç, tedarik zincirleri, enflasyon, jeopolitik ve iklim temelli “yeni risklere” karşı ne kadar hazır olduklarını inceledi.

Gerçekleştirilen anket, Avrupa’daki bankaların yüzde 80’inin kredi verirken çevresel faktörlere bakıp bakmadıkları sorusunu dikkate almadıklarını yahut bu soruya karşılık vermediklerini ortaya koydu.

Bölgenin en üst seviye düzenleyicisine nazaran birçok banka, kredilerdeki kayıplara karşı muhafaza çerçevelerini güzelleştirmek için ek tedbirler almasına karşın çevresel sıkıntılara dikkat etmiyor.

AMB Denetleme Konseyi Üyesi Elizabeth McCaul ve AMB Genel Müdürü Stefan Walter kaleme aldıkları bir blog yazısında, ‘bazı bankaların’ karbon fiyatlarının potansiyel tesirini yahut su üzere doğal kaynakların müşteriler üzerindeki yüksek maliyetlerini hesaba katarak uygulamalarını düzgünleştirmeye çalıştığını ama çevresel risklerin kredi kayıplarının kıymetli bir itici gücü haline geldiğini kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar