Parapiyasasi.net
Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?
Yazar: -22 Mart 2021
49

Ayı ve boğa eğilimleri ortamın yönelim gidişatı ile ilgili tabirlerdir. Ortam ayı eğilimdeyken ücretler pesimist, boğa eğilimindeyken de optimist düşünülmektedir. Pek tabii ortamın akışını belirleyebilmek adına yatırım gerçekleştirilen ortamın detaylı bir biçimde bilinmesi gerekmektedir. Zira ücret istikrarsızlıkları farklılık arz etmekte ve söz konusu dizgelerin kontrolü sağlanamadığı zamanlarda eğilim gidişatları hakkında doğru olmayan karar verilmektedir. Peki, Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?

Bu da gerçekleştirilen yatırımların neticesine doğrudan etki etmektedir. O halde, finans ortamlarında yatırıma mevzubahis olan ayı ve boğa piyasası eğilimi nedir? Ne anlama gelir? Hep beraber detaylı olarak inceleyelim.

Boğa Eğilimi Ne Anlama Gelmektedir?

Yatırım yapan kişilerin ortamın yükselme yönelimi içerisinde olacağını düşündükleri vakit boğa eğilimi görülmektedir. Bu aşamada yatırım yapan kişiler ücretlerle alakalı pozitif seyirde düşündükleri için alım istikametinde emir vermektedirler. Boğalar ortama hükmeden olduğu vakitlerde satışlar duraklama raddesindedir.

Pek tabii bu artışlar satış titreşiminin gelmesiyle artık nihayete erecektir. Bu sebeple ortamın takibini iyi yapmak gerekmektedir. Ücretler ayı boyunduruğu altına girmeksizin, ümidi karşılayacak düzeylerden işlemler sonlandırılabilmektedir. Aksi takdirde bütün yatırımcı kişilerin satış gidişatında işlemlere kalkışmasıyla ücretlerin azalacağının, beklentileri karşılama hususunda borsanın kıt davranacağının bilinmesi gerekmektedir.

Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?
Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?

Ayı Eğilimi Ne Anlama Gelmektedir

Ayı eğilimi boğa yöneliminin tersine pesimisttir ve ücretlerin gittikçe azalacağı seyrinde yatırımcı kişilerin fikirlerine egemen olmaktadır. Bu sebeple yatırım yapan kişiler satın alma yapmaktansa satış işleminde bulunmaktadırlar.

  • Zira ücretin düşüşe geçmesi yatırım yapan kişilerin zarara uğrayacağı manasına gelmektedir.
  • Bundan ötürü ayı piyasasının son dördünde yani ayı piyasasına adım atılmadan evvel satış komutunun verilmesi gerekmektedir.
  • Böylelikle herhangi bir yitimle karşı karşıya kalmaktan kurtulmuş olunmaktadır.
  • Genel itibariyle ayı piyasasının hakim konumda olduğu vakitlerde yatırım gerçekleştiren kişiler gevşek tutulmayan bir piyasa izlemi ve fiyat çözümlemesi ile gelecekte değer kazanacak araçlarla ilgili varsayımda bulunarak düşük ücret düzeylerinden cüzdanlarına ilave etmektedirler.

Bilindiği üzere azalış eğiliminin akabinde muhakkak araçların ücretlerinde artış gözlemlenecektir. Böylelikle ücretler atış göstermeye başladığı zaman satış işlemi gerçekleştirilerek aradaki ayrımdan kazanç sağlanmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar