Parapiyasasi.net
Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?
Yazar: -31 Mart 2020
55

Toplumumuzda genel itibari ile babası vefat etmiş olan kişilerin sıklıkla sordukları sorulardan bir tanesi “babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?”. Bu soruya sizler için aşağıda cevap niteliğinde yanıtlar hazırladık. İnsanların babalarının miraslarını öğrenmek istemelerindeki nedenlerin başında özellikle ortada bir miras söz konusu olduğunda araştırmalıdır. Mal varlığının sayısal olarak gerçek miktarı miras paylaşımında önem arz etmektedir. Babanızın sizin bilginiz dışında bir mal varlığının olması yada herhangi bir banka hesabında parasının olması durumunda bunların mirascılar arasında paylaşımı ve tanzimi gerekmektedir.

Peki babanızın mal varlığını nerden ve nasıl öğrenebileceğiniz sorusuna cevap olarak şunları sıralayabiliriz. Öncelik olarak notere gidebilirsiniz bunun yanı sıra sulh mahkemelerine de giderek babanızın üzerindeki tüm mal varlıklarını öğrenebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek isterim ki sulh mahkemelerinde yapılan işlem ve süreç notere nazaran çok daha yavaş işlenmektedir.

Peki mal varlığı sorgulaması yapabilmek için neler gerekir, bunada kısaca değinelim. Babanızın üzerine kayıtlı olan mal varlığını sorgulatabilmeniz için öncelikle bir adet veraset ilamı çıkarmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra, bulunduğunuz ilçenin noterine giderek babanızın adına kayıtlı olan tüm mal varlığı listelerini hem incelemeniz hemde liste halinde almanız mümkündür.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Üst taraftada belirtmiş olduğumuz yöntemler dışında; babanızın mal varlığını öğrenebilmek adına başka bir yöntem şu an için bulunmamaktadır. Tabi

Yukarıda yer alan yöntemin dışında; öğrenebilmeniz için herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Tabi resmi yollardan devam eden hali hazırda bir miras süreciniz var ise, yine bu işlem için de veraset ilamı çıkarmanız gereklidir. Noter ya da Sulh mahkemeleri olmadan, resmi yolla devam eden miras sürecinde de size verilen evraklarda babanızın mal varlığı ile alakalı listeyi görebilirsiniz.

Buna ek olarak; üstte belirttiğimiz üzere mal varlığı yalnızca Sulh mahkemeleri ve Noterler aracılığı ile öğrenmeniz mümkündür.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilanı çıkarmanız için sulh mahkemesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Veraset ilamı için çok küçük miktarlarda masraflar alınmaktadır. Ancak şunuda belirtmek gerekir ki sulh mahkemesi yoluyla yapmış olduğunuz başvurular sonunda takribi olarak 1 haftalık bir süreç göz önüne alınmalıdır. Bu yüzden babanızın mal varlığını öğrenmeniz acil bir durum ise bunun için bulunduğunuz ilçeye bağlı herhangi bir notere başvurarak veraset ilamı çıkartabilirsiniz. Ancak Noter’de yapılan bu işlem sulh mahkemelerine göre biraz daha pahalı olan bir uygulamadır.

Veraset ilamı için Notere başvurmanız halinde, aynı gün içerisinde babanızla ilgili mal varlıklarının listesini öğrenebileceğiniz gibi arzu ederseniz döküman halinde de almanız mümkündür.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar