• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9098
  % 0,02
 • € EURO
  31,2917
  % 0,06
 • £ POUND
  36,4216
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3171
  % -0,97
 • BITCOIN/TL
  1277607,501
  % 4,53
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Bakan Alım: İkinci 25 bin istihdam paketini açacağız

Bakan Alım: İkinci 25 bin istihdam paketini açacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelenin etkilediği Malatya’da Afet Uyum Merkezi’nde gerçekleştirilen kıymetlendirme toplantısına katıldı.

Toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Alım, bölgenin sarsıntının akabinde bir de sel afetiyle karşı karşıya kaldığına işaret etti.

Yaraların sarılması noktasında tüm adımların süratli bir halde atılmaya devam edildiğini lisana getiren Alım, zelzelenin büyük bir felaket olduğunu vurguladı.

Çalışma hayatının, olağanlaşma için değerli bir gösterge olduğunu düşündüklerini, üretim faaliyetlerinin başlaması için üzerlerine düşen her misyonu yerine getireceklerini anlatan Bakan Alım, “Deprem olur olmaz bölgede biz SGK üzerinde yani ilaç iştirak hissesini, tabip iştirak hissesini depremzedelerden bunları kaldırmıştık. Bundan sonra da çabucak devreye kısa çalışma ödeneğini, nakdi fiyat dayanağını sunduk. İşletmelerin kendileri üretim faaliyetlerine devam edememe ya da pazarlarını kaybetme ya da sorun yaşama durumlarında onun kurallarını biliyorlar. Bizim İŞKUR’dan ve kurumlarımızdan aslında kendilerine iletiliyor. Bu imkanları direkt doğruya çalışma hayatının istifade etmesi için onların önüne koyduk. Müracaatlar başladı, ödemeler yapılıyor” dedi.

“Gelir kaybı yaşayan aileler gelir sahibi yapılacak”

Bilgin, bölgedeki en kıymetli sorunun istihdam sorunu olduğuna dikkati çekerek, “Gelir kaybına maruz kalmış olan ailelerin gelir sahibi yapılması. Bu hususta da birinci basamakta 25 bin yeni istihdam gerçekleştirdik. Vali beyefendilerin tertibiyle yürüyor bu istihdam. Geliri olmayan aileler tespit edilerek, ikinci 25 bini de bölgede uygulamaya sokacağız. İkinci 25 bin istihdam paketini de açacağız. Münasebetiyle bölgemizin olağanlaşması, ekonomik hayatın olağana geçmesi, tekrar başlangıcı teşvik edecek bütün önlemleri alıyoruz. Bu mevzuda da hiçbir hudut tanımadan her gereksinimi karşılamak bizim görevimiz” tabirlerini kullandı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili sorunun çözüldüğünü de anımsatan Alım, “Bu çözüldü ama bunun sevinci buruk bir sevince dönüştü. Bölgemizde de EYT ya da öteki olağan basamaklardan geçerek emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın bu taleplerini karşılıyoruz. Bu hususta kimsenin rastgele bir hak kaybı olmayacaktır. Bunun bilinmesini isterim” diye konuştu.

YORUMLAR YAZ