Parapiyasasi.net
Bakan Bilgin’den minimum fiyat iletisi
Yazar: -08 Mayıs 2023
4

AK Parti Ankara milletvekili adayı olan Alım, Haber Küresel canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

Bilgin, işçileri enflasyona karşı bugüne kadar daima muhafazaya çalıştıklarını kaydederek, şunları söyledi,

“700 bini aşkın bir emekçi kitlesiyle bizim sürdürdüğümüz toplu mukavele süreçleri bildiğiniz üzere bir müzakere. Yalnızca müzakere de değil, bir çekişme atmosferinde geçer. Sendikalarımız belirli bir noktaya geldiler, uzlaştıkları ve uzlaşamadıkları noktaları ortaya koydular. O kademede biz devreye giriyoruz. Emeğin lehine olacak formda müdahale etmek durumundayız zira toplumsal devlet, işçileri hem sermayenin hem devletin karşısında korumak zorundadır. O misyonumuzla sıkıntıya baktık ve aşağı üst sıkıntı bitme noktasına, uzlaşma noktasına geldi. Yarın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da iştirakiyle bu uzlaşmanın nasıl şekillendiğini kamuoyuyla paylaşacağız. Sayısı yarın paylaşacağız.”

“Aşağı üst 500 dolar bazında bir oran olacak”

Bakan Alım, taban fiyata Temmuz ayında yapılacak artırımla ilgili ise tarihi bir adım attıklarını ve geliri vergi dışı bıraktıklarını lisana getirerek, “Asgari fiyattan 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda gerçek alım gücünü koruyacak formda düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da birebirini yapacağız. Aşağı üst 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.” sözlerini kullandı

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) emeklilik sistemi ile ilgili yenilenme savlarına ait soru sorulan Alım, EYT’nin yaklaşık 20 yıllık bir sorun olduğunu ve bunu çözdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hususla alakalı kendisinden çalışma yapmasını istediğine dikkati çeken Alım, “O vakit yaş ortalaması düşüktü. Sistem bunu kaldıracak durumda değildi. Biz hazırlığı pandemi öncesinde yapmaya başladık. Yaş ortalaması 50 oldu, daha düşük olsaydı yapamazdık. Uygun vakit bu. Biraz daha beklenebilirdi fakat bu haksızlık bir an evvel giderilsin istedik. 50 yaş, dengeyi yürütebileceğimiz bir yaş. Yaklaşık 1 milyon civarında kişinin maaşları bağlandı, bağlanamayanlar süratle bağlanıyor, ikramiyelerini alacaklar. Bağlanmayanlar hem ikramiyelerini hem de birikmiş maaşlarını alacaklar. Kimsenin bir hak kaybı yok.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Alım, emekli maaşlarına ise kademeli artırım uyguladıklarını, 7 bin lira üzerinde olan maaşları 10 bine kadar aşikâr bir oranda artıracaklarını bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar