Parapiyasasi.net
Bakan Kurum: İstanbul’da 1,5 milyon dönüşmesi gereken konut var
Yazar: -11 Nisan 2023
5

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk TV canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

Bakan Kurum, “Şu anda en kıymetli gündemimiz zelzele bölgesindeki vatandaşlarımız. Önceliğimiz, sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımızın bir an evvel konutlarını yapmak.” sözlerini kullandı.

Yeni projeleri 15 Mayıs prestijiyle hayata geçireceklerini vurgulayan Kurum, perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle 100 bin konutun inşasına başlayacaklarını söyledi.

Depremden etkilenen 11 ilin birbirinden farklı özellikleri olduğunun altını çizen Kurum, “O yüzden 4 vilayetimizi 4 farklı mimara verdik. Oralarda yeşil yollar, toplanma alanları yapılacak. Bayramda Sayın Cumhurbaşkanımızın da iştirakiyle birinci başlattığımız konutlarımız teslim edilecek. Köylerde konutlarımızı bitireceğiz. Bunlar tek katlı köy konutları. Mesela bir köyün tamamı bitecek, bayrama yetişecek. Bittikçe de vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.

İstanbul’un 39 ilçesinde 93 bin konutun dönüşümünün devam ettiğini belirten Kurum, “İstanbul’da 1,5 milyon acil ve öncelikli dönüşmesi gereken konut var. Yüzde 20’si çok acil. ” diye konuştu.

Bakan Kurum, İstanbul’daki 1,5 milyon riskli konutun 500 binini olduğu yerde dönüştüreceklerini söyleyerek, “Kalan 500 bin konutumuz için Anadolu ve Avrupa Yakası’nda uydu kentler planlıyoruz. 10 bin konutun temelini bu ayın 22’sinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile atacağız.” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar