Parapiyasasi.net
Bakan Kurum’dan kentsel dönüşüm açıklaması
Yazar: -30 Nisan 2023
7

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden 66 bin binamız müracaat yaptı. Pendik’te de 1723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah daima birlikte 1 ay içerisinde 1,5 milyon konutluk başvuruyu alacak, 5 yıl içerisinde bu dönüşümü vatandaşlarımızla el ele bitireceğiz” dedi.

Bakan Kurum, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde başlatılan 125 bin konutun inşa çalışmalarının süratle devam ettiğini söyledi.

Kurum, birinci etapta, bir yıl içerisinde 319 bin, toplamda ise 650 bin konut inşa edeceklerini lisana getirdi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları

Bakan Kurum, 2012’de “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” diyerek, Gaziosmanpaşa’da birinci kazmayı vurduklarına işaret etti.

Şimdi de “İstanbul’da 1,5 milyon konutluk büyük dönüşüm” ve “Yarısı bizden” kampanyalarını başlattıklarını belirten Kurum, 500 bini Anadolu Yakası’nda, 500 bini Avrupa Yakası’nda olmak üzere 2 rezerv alanı belirlediklerini, kalan 500 bin konutu da yerinde ve vatandaşların isteği çerçevesinde dönüştürüp, kentteki 1,5 milyon riskli konutu yenileyeceklerini anlattı.

Birinci yılda 200 bini yerinde, 100 bin konutu da rezerv alanda olmak üzere 300 bin konutu süratlice inşa edeceklerini aktaran Kurum, maliyetin yarısını devletin karşılayacağını, kalan meblağı da 2+1 daireler için vatandaşların aylık 5 bin 625 liradan başlayan taksitle 10 yılda ödeyeceklerini bildirdi.

Bakan Kurum, “Bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden 66 bin binamız müracaat yaptı. Pendik’te de 1723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah daima birlikte 1 ay içerisinde 1,5 milyon konutluk başvuruyu alacak, 5 yıl içerisinde bu dönüşümü vatandaşlarımızla el ele bitireceğiz” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar