Parapiyasasi.net
Bakan Kurum’dan sarsıntı konutlarına ait açıklama
Yazar: -23 Şubat 2023
10

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adıyaman’da Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na katıldı.

Bakan Kurum, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vilayetlerde hasar tespitinin bugün prestijiyle yüzde 80 düzeylerine geldiğini, birkaç gün içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Kurum, “Hasar tespitleri esnasında Hatay Defne ve Samandağ merkezli iki zelzele yaşadık, bu bölgelerde orta hasarlı ve az hasarlı binalara bir sefer daha bakacağız.” dedi.

“Kira yardımı 3 bin liraya çıkarıldı”

Bakan Kurum şöyle devam etti;

“Ev sahiplerine 5 bin lira kira yardımı yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız kiracılara yapılacak kira yardımının da 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılması talimatı verdi.

Kat kısıtlaması getireceğiz, dükkanları mümkün olduğunca bina altına koymayacağız, bina yanına koyacağız.

Milletimizin takviyesiyle kentsel dönüşümü yapacağız, İstanbul’da da Ankara’da da İzmir’de de yapacağız ve vatandaşımızı çaresiz bırakmayacağız.”

Deprem konutları

Bakan Kurum, sarsıntı konutlarına ait “1 yıl diyoruz lakin evvelki sarsıntılarda 6 ay sonra teslim etmeye başladık. Burada da birebirini yapacağız, 6 ay sonra etap etap projelerimizi teslim edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kurum, “İmar kısıtı uygulayacaksak, o araziyi yeşil alana çevirmek zorundaysak takasla, öteki yerler göstermek suretiyle onları mağdur etmeyecek halde süreci yürüteceğiz.” dedi.

Bakan Kurum, zelzele bölgesindeki 43 bin toplumsal konutun ihalesini tamamladıklarını, bu konutları da afet bölgesindeki başka konutlarla eş vakitli inşa edeceklerini açıkladı.

Marmara Bölgesi

Bakan Kurum, “11 vilayetimizdeki afet konutlarımızı yapmak önceliğimiz. Buradaki süreci yoluna koyar koymaz Marmara Bölgesi’nde de tıpkı kararlığı ortaya koymak zorundayız.” sözlerini kullandı. Kurum, İstanbul’da dönüşmesi gereken her yerde devletin tüm imkanlarıyla dönüşüm sürecini daha da artırarak devam edeceğini açıkladı.

Enkazın kaldırılması

Bakan Kurum, “Depremin akabinde ortaya çıkan molozu çevresel tüm önlemleri alarak geri dönüşüme alacağız. Dönüştürerek kentlere ziyan vermeyecek biçimde yönetmeye çalışacağız.” formunda konuştu.

Kurum, “Şubat ayı sonuna kadar 14 bin konutun ihalesini gerçekleştirip mukaveleleriyle birlikte inşa sürecine başlayacağız.” dedi. Sarsıntıdan etkilenen vilayetlerdeki konut projelerine ait olarak “Net 93 metrekare olan 3 artı 1 köy konutlarımızı vatandaşlarımızın gereksinimleri doğrultusunda yapacağız.” açıklamasında bulundu. Bakan Kurum, zelzele bölgesini, yöresel mimariye uygun, yer artı 3-4 katı geçmeyecek, kentin gereksinimlerine nazaran 105 metrekare brüt, 85 metrekare net, 3 artı 1 daireler yapılacağını belirterek “TOKİ’nin inşa ettiği 1 milyon 180 bin konutumuz nasıl dimdik ayaktaysa, yeni yapılacak konutlarımızı da bu anlayışla, hassasiyetle yapıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Fay Yasası

Bakan Kurum, “Fay Yasası ile ilgili AFAD Başkanlığımız çalışıyor. Radikal diğer kararları da içine koyacağımız bir süreci yöneteceğiz.” dedi. Sarsıntı bölgesindeki yeni konutların fay çizgisine yakınlığına ait olarak Bakan Kurum, “Bilim insanları daha kısa arada yapılabileceğini söylüyorlar lakin 500-600 metreden aşağı yaklaşmayacağız.” açıklamasında bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar