Parapiyasasi.net
Bakan Nebati’den kentsel dönüşüm için yeni finansman modeli açıklaması
Yazar: -11 Mart 2023
8

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa’da, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşümü desteklemek emeliyle hayata geçirilecek yeni finansman modellerine ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntı tarihine kadar tahakkuk etmiş elektrik ve doğal gaz faturalarının silinmesi ile elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesi konusunda çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

“AFAD’a 27 milyar lira aktardık”

Deprem sonrası Bakanlığının sağladığı takviyelere ait bilgi veren Nebati, “Deprem felaketinin birinci anından itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın acil nakit taleplerini süratle karşılıyoruz. Bunun için birinci etapta 100 milyar liralık kaynak ayırdık ve bu kapsamda, şimdiye kadar, AFAD’a 27 milyar lira aktardık. Sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına nakdi yardımlarda bulunuyoruz.” diye konuştu.

Nebati, sarsıntının bütçeye ek maliyet getirmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütçe imkanlarımıza ek olarak, kentlerimizi süratle ayağa kaldırmak emeliyle Afet Tekrar İmar Fonu’nu da kuruyoruz. Şeffaf bir biçimde yönetilecek olan bu Fon ile afetler için uzun vadeli kaynak sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacağız. Afet sonrasında, bu yılın birinci çeyreğinde büyümenin sonlu olarak olumsuz etkilenme ihtimali olsa da yılın geri kalanında kademeli halde toparlanmasını bekliyoruz. Alacağımız ek tedbirlerle, sarsıntının 2023 yılı büyümesindeki olumsuz tesiri de haliyle hudutlu kalacaktır.”

Bu güçlü periyotta çiftçilerin yanında olmayı kesintisiz halde sürdürdüklerine dikkati çeken Nebati, “Deprem nedeniyle eserleri, işleri yahut işletmesi ziyan gören 115 bin ziraî üreticimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandığı Hazine faiz dayanaklı 39 milyar lira fiyatındaki kredi ödemesini 1 yıl müddetle vade farksız halde erteledik. Bu kapsamda, Şanlıurfa’daki 17 bin ziraî üreticimizin Hazine faiz dayanaklı kredi ödemelerini de erteledik.” dedi.

“Kamu bankalarının takviye fiyatı 80 milyar lirayı buldu”

Nebati, esnafa sağlanan takviyelere de değinerek, şunları kaydetti:

“Daha evvel açıkladığımız 250 milyar liralık kredi hacmine sahip KGF paketlerine 100 milyar lira daha ekledik. Sarsıntı bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerimiz için 2 yeni KGF paketini uygulamaya aldık. Bu kapsamda, onar milyar lira fiyatında toplam 20 milyar lira kefalet limitini haiz Sarsıntı Bölgesi İşletme Masrafları Dayanak Paketi ve Sarsıntı Bölgesi Yatırım Takviye Paketi ile işletmelerimize ek dayanaklar de sunuyoruz. İş yerleri yahut işletmeleri ziyan gören 156 bin esnaf ve sanatkarımızın Halk Bankası tarafından kullandırılan 23,5 milyar liralık Hazine faiz takviyeli kredi ödemelerini 6 ay mühletle faizsiz biçimde erteledik. Bu kapsamda Şanlıurfa’da yaklaşık 23 bin esnaf ve sanatkarımızın 4,1 milyar lira fiyatındaki Hazine faiz dayanaklı kredi ödemesini ertelemiş durumdayız.”

Nebati, yalnızca kamu bankalarının bölgeye sağladığı takviye meblağının 80 milyar lirayı bulduğuna dikkati çekti.

“3 milyar liralık sigorta ödemesi gerçekleşti”

Afetin çabucak akabinde zelzele sigortası kapsamındaki faaliyetleri hızlandırdıklarını bildiren Nebati, “Hasar tespitlerinin yapılmasıyla ödemelere acilen başladık. Bugüne kadar 3 milyar liralık ödeme gerçekleştirdik ve ödemelerimiz süratle devam ediyor. Birinci kere hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte, sigortalılara avans ödemesi alma imkanı da tanımaya başladık.” dedi.

Nebati, bu süreçte birçok vergi düzenlemesini de hayata geçirdiklerini anlatarak, “Ayrıca, alandan gelen talepleri dikkate alarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı matrah ve vergi artırımı ile borç yapılandırmasını içeren kanun teklifimiz Meclis Genel Şurasında kabul edilmiş ve yakın vakitte uygulamaya geçecektir. Zelzele tarihine kadar tahakkuk etmiş elektrik ve doğal gaz faturalarının silinmesi ile elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesi konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” sözünü kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar