Parapiyasasi.net
Bakan Varank: 1,7 milyar doları yakaladık
Yazar: -03 Şubat 2023
13

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Artık yabancı fonlar, ‘Türkiye’ye gelerek biz nerelere yatırım yapabiliriz’ bunun peşine düşmüş durumdalar fakat şunu da itiraf etmemiz lazım; yurt dışından bu kadar ilgi varken, Türkiye’deki klasik iş insanları bunun bu kadar farkında mı? Maalesef bu kadar farkında değil. Türkiye’deki iş dünyasının da Türkiye’de girişimcilik ekosistemine eğilmesi lazım.” dedi.

Son devirde Teknoloji ve İnovasyon Fonunu, Bölgesel Kalkınma Fonunu, Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Fonunu kurduklarını anımsatan Bakan Varank, yalnızca bu fonların büyüklüğünün 1,5 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Varank, fonların fonu Tech-InvesTR programı çerçevesinde 2,8 milyar liralık kaynağı harekete geçirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

2022 yılında da 1,7 milyar doları yakaladık

“Şu ana kadar 57 teşebbüs, bu fonlardan 677 milyon liranın üzerinde yatırım aldı. Yalnızca son 4 yılda sermaye piyasasına kayıtlı 1,3 milyar dolar büyüklüğünde 86 fon ülkemizde kuruldu. İşte çarpan tesiriyle girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımların ölçüsü da son yıllarda katlanarak artıyor. 2020 yılında Türk start-up’larının aldığı yatırım 154 milyon dolardı.

2021’de bu sayı 10 kattan fazla artarak 1,6 milyar dolara ulaştı. 2022 yılında da 1,7 milyar doları yakaladık. 4-5 sene önce unicorn, yani 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Türkiye’de hiçbir şirket yokken, son periyotta Turcornlarımızın sayısı da 6’ya ulaştı.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar