Parapiyasasi.net
Bakan Varank’tan sarsıntı bölgesi için özel bankalara davet
Yazar: -23 Mart 2023
10

Bakan Varank, Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), sanayicilerle bir ortaya geldiği program sonrasında basın açıklaması yaptı.

OSB’ler, küçük sanayi siteleri ve ferdî üretim tesislerinde hasar tespitlerini yaptıklarını söyleyen Varank, “Bölgede üretimde olan 34 OSB’nin 7’sinin altyapısında kısmi hasarlar oluştu. Bunların şu anda tadilatlarına başlanmış durumda. OSB ve küçük sanayi sitelerinde yıkılan, ağır ve orta hasarlı 5 bin 600’e yakın tesis var. Bunların yanında 33 bin tesiste, bazısında kısmi olmak üzere üretimlere devam ediliyor. Altyapı, bina hasarı, makine hasarı ve stok hasarına yönelik maliyetin 170 milyar liranın üzerinde olacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Hatay’daki sanayi kuruluşlarına ait dataları de paylaşan Varank, “Hatay’da aktif olan 4 OSB’de, 14 orta ya da kısmen ağır, 37 az hasarlı tesis bulunuyor. 39 fabrika ise bu felaketi hasarsız atlatmış durumda. Ayrıyeten aktif 12 sanayi sitesinde de yıkılan, ağır, orta ve az hasarlı binalar mevcut. OSB ve sanayi sitesi dışındaki sanayi tesisleriyle birlikte Hatay’daki hasarın da 44 milyar liranın üzerinde olduğunu öngörüyoruz.” sözünü kullandı.

KOBİ’lere konteyner başına 30 bin lira destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının vatandaşların meskenlerine bir an evvel kavuşması için çalışmalarına devam ettiğini bildiren Varank, kendilerinin de AFAD uyumunda endüstriyi tekrar inşa ederek bölgeyi ayağa kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

İskenderun ilçesinde sarsıntıda yıkılan Büyük Çarşı yerine her biri 21 metrekarelik süreksiz iş yerlerinden oluşan bir çarşı kuracaklarını bildiren Varank, şöyle devam etti:

“Kalkınma Ajansı’mız bu işi üstlendi. Kalkınma Ajanslarımız, bölgenin ihyası için toplamda 1 milyar liralık bir kaynağı bu bölge için harekete geçirecek. Bölgede uygun alanları sanayi alanları olarak ilan edeceğiz. Belirlenen alanlarda, kısa müddette çağdaş iş yerleri, sanayi tesisleri yükselecek. Bu iş yerlerini, başta küçük sanayi sitesi esnafımız olmak üzere çok uygun imkanlarla tahsis etmeyi planlıyoruz. Fiziki kuralları ve yer etütlerinin uygun olması durumunda, yıkılan yahut kullanılamayacak kadar hasarlı sanayi iş yerlerinin yerinde yine yapılması için Bakanlık olarak önemli takviyeler vereceğiz. KOSGEB Acil Dayanak Kredisi Programı’nı çabucak uygulamaya başladık. İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara nazaran 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi dayanağı veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen yahut büsbütün silinmesine yönelik gerekli adımları attık.”

Bakan Varank, sanayicilerin en büyük taleplerinden birinin, çalışanlarının konaklaması için konteyner gereksinimlerinin karşılanması olduğunu belirtti. Bu noktada konteyner satın alacak KOBİ’lere, konteyner başına 30 bin lira takviye sağlama kararı aldıklarına işaret eden Varank, bölgeye yeni yatırımları teşvik için sarsıntıların ağır yıkama yol açtığı ilçeleri de Cazibe Merkezleri Programı’na dahil ederek 6. bölge teşviklerinden yararlanmalarını sağlayacaklarını lisana getirdi.

Özel bankalara davet

Gün boyunca sanayicilerle ve küçük sanayi sitesi esnafıyla bir ortada olduklarını tabir eden Varank, onların meselelerini dinlediklerini, tavsiyeler aldıklarını, istişarelerde bulunduklarını ve muhtaçlıklarının karşılanması için gerekli adımları atmak üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Varank, bugün en fazla şikayet aldıkları bahislerden birinin bilhassa özel bankaların zelzele bölgesinde gerekli hassasiyeti göstermemesi olduğunu belirterek, “Bu kürsü vasıtasıyla özel bankalarımıza bir davet yapmak istiyorum; Bankalar Birliği ile almış olduğunuz kararlara uyun. Kredi ertelemesi başta olmak üzere, buradaki esnafımıza, sanayicilerimize zorluk çıkarmayın. Zira, burada bilhassa acil gereksinimlerin giderilmesi noktasında bankaların büyük bir tesiri var. Özel bankalarımız, Bankalar Birliğinin aldığı kararlara uysunlar ve buradaki sanayicilerimize, iş insanlarımıza yardımcı olsunlar.” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar