Parapiyasasi.net
Bakır fiyatları 6 ayın en düşük düzeyinde
Yazar: -24 Mayıs 2023
5

Bakır fiyatları, Londra Metal Borsası’nda yüzde 2’ye varan düşüşle Kasım sonundan bu yana ton başına en düşük düzey olan 7.944 dolara geriledi.

Metal, dünyanın en büyük metal tüketicisi olan Çin’den gelen zayıf ekonomik bilgiler karşısında bu ay yaklaşık yüzde 7 kıymet kaybetti.

Önceki yavaşlamalardan farklı olarak Pekin, altyapıya büyük bir harcama yapmayarak metal mutabakatlarını sonlandırma kararı alıyor.

Trafigura Group ve Goldman Sachs Group Inc. bakırın bir yıl içinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşacağı daveti yapmasına karşın, spekülatörler birinci çeyrekten bu yana hassaslıkta süratli bir dönüşe işaret ederek düşüş kestirim etti.

Citigroup Inc. metal piyasası hakkında hazırladığı bir notta, “Metal piyasaları, Çin’den gelen ve hayal kırıklığı yaratan Nisan ayı makro bilgilerinin akabinde değerli baskılarla karşı karşıya kaldı” sözlerini kullanmıştı.

Analistler, bakır sıkıntısının Çin’den kaynaklandığını düşünse de, ABD’den de piyasaları canlandıracak bir atılımın gelmediği görülüyor. Başka taraftan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif nakdî sıkılaşma siyasetinin da talebi düşürdüğü düşünülüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar