Parapiyasasi.net
Banka Döviz Faiz Oranları
Yazar: -20 Şubat 2021
45

Uluslararası piyasalarda dolar hareketliliğini sürdürmeye devam etmektedir. Korona virüs salgını ile beraber AB ülkelerinin normalleşmeye destek vermek üzere yapmış olduğu çalışmalarla doların fiyatı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Dolar gibi sürekli olarak hareketli inişleri ve çıkışları olan yatırım araçlarına uzmanlar yatırım yapmayı önermemektedir. Özellikle ekonomik sıkıntıların olmuş olduğu bu dönemde dövizin ne olacağı tartışma konusu olmaktadır. Analistler dolara yatırım yapmanın riskli olduğunu savunuyor olsa da, insanlar dolara yatırım yapabilmek için banka firmalarının ne kadar faiz verdiğini araştırmaktadırlar.

Banka Döviz Faiz Oranları
Banka Döviz Faiz Oranları

Döviz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Dolar üstünden birikim yapmak, dolarla yapılan para transferleri ve tüm banka işlemlerinde kullanabilmek için oluşturulan mevduat ürünüdür. Özelde ya da kamuda neredeyse tüm banka firmalarında dolar hesabı açılabilir. Dolar hesabını bankalarda şubeye giderek, İnternet ya da mobil bankacılık üzerinden kolaylıkla açmanız mümkün olmaktadır. Türk lirası mevduat hesaplarında olduğu şekilde dolar hesaplarında da vadeli veya vadesiz seçenekleri vardır. Vadeli hesapta, hesaba yatırılan para; 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 sene gibi belirli periyotlarda belirlenmiş olan faiz oranı kadarıyla getiri sağlamaktadır. Vadesiz dolar hesabı üzerinden faiz kazancı elde edilememektedir.

Döviz Hesabına En Yüksek Faiz Oranı Veren Bankalar

Doların son zamanlarda yükselmiş olması banka şubelerinde doları olanları ve dolara yatırım yapmak isteyenleri heyecan sarmış durumdadır. ABD’nin yapmış olduğu teşvikler doların sürekli hareket halinde olmasına sebep olmaktadır. Bankada dolar hesabı olan kişilere en fazla faiz oranını ING Bank, Alternatif Bank ve Fibabanka vermektedir.

En yüksek faiz oranı veren banka firmaları listesinde ilk üç sıraya bu şirketler yerleşmiştir. Alternatif Bank, Fibabanka ve ING Bank dolar hesabı bulunan müşterilerine cazip fırsatlar sunmaktadır. ING Bank hoş geldin faizi ile 32 günlük banka hesabı açmış olan kişilere aylık faiz getirisi olarak en yüksek faizi vermektedir.

Faiz oranları şu şekildedir;

  • ING Bank 32 günlük banka hesabı aylık faiz oranını %0.25 olarak belirlemiştir.
  • Alternatif Bank ise vadeli döviz hesabına %2.25 faiz oranı vermektedir.
  • Fibabanka ise %2.00 faiz oranı vermektedir.

Faizlerin artması durumunda bu miktarların artması söz konusu olabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar