Parapiyasasi.net
Banka Hesabı Kapatmak
Yazar: -11 Şubat 2019
42

Banka Hesabı Kapatmak İçin Yapılması Gerekenler

Banka Hesabı Kapatmak Belirli bir limite bağlı olmaksızın ve her bankadan açılabilecek olan banka hesapları, vadeli ve vadesiz seçenekleriyle iki başlık halinde karşımıza çıkar, daha sonra da alt başlıklarla ihtiyaca göre tanımlanmış diğer seçenekler oluşur. Yatırım hesapları kapsamında sayılan döviz, altın, fon gibi hesaplar da hem vadeli, hem de vadesiz olarak seçilebileceği gibi, diğer taraftan vadesiz hesaplar genellikle gelir için açılan hesaplar olup, bireysel olarak koşulsuz şartsız açtırılabilir. Vadesiz hesaplarda herhangi bir limit yoktur, bu sebeple de açılırken herhangi bir şartı sağlamanız aranmaz. Vadesiz hesabı boş bir cüzdan olarak düşünmek mümkündür çünkü yalnızca içerisine para konulduğunda imkan ve avantajlarından yararlanabilirsiniz. Banka hesabı açtırmak için, eğer bankanın herhangi bir hizmetini kullanan bir müşterisi iseniz, internet bankacılığı üzerinden hesap açma ve kapatma seçeneklerinden bir tıkla hesap açabilirsiniz. Aynı şekilde, banka hesabı kapatmak için yapılması gerekenler kısmında da internet bankacılığının aynı işlem süreci uygulanabilmekte ve iki işlem için de herhangi bir şubeden yardım alabilmek de mümkündür.

Banka Hesabı Ne İşe Yarar?

Banka hesapları yukarıda da belirtildiği üzere aslında boş bir cüzdandır ve içerisine  para konulduğu zaman işe yaramaktadır. Hesapta para varken başka bir hesaba para transferi yapabilir, alışverişlerde nakit taşıma yerine kartı kullanabilir, para biriktirebilir, otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödeyebilir ya da internet üzerinden online ödeme yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra; hesap kartınıza bağlı olarak kullanabileceğiniz kredi kartına da aktarma yapabilir ve böylece hem hesaplar arasında hem de kartlar arasında her nerede olursanız olun, istenilen anda işlem yapma imkanı bulabilirsiniz. Kullanılmayan ya da artık kullanılmak istenmeyen hesaplar için de, banka hesabı kapatmak için yapılması gerekenler adımlarını izleyerek birkaç saniye içerisinde hesabı kapatmak da mümkündür. Bunlara ek olarak; eğer aynı bankaya ait bir yatırım hesabı varsa, vadeli ya da vadesiz fark etmeksizin, ve hatta resmi tatillerde dahi yatırıma ekleme yapabilir, alım satım gerçekleştirebilir, böylelikle de kâr elde etme imkanlarını her an yakalamış olursunuz.

banka hesabı kapatma 1
banka hesabı kapatma

Açık olan banka hesabını şubeye gitmeden nasıl kapatabiliriz?

Açık olan banka hesabını şubeye gitmeden kapatabiliriz ama açık olan hesapta bakiye bulunmaması lazım eğer ki açık olan hesapta bakiye var ise hesabı kapatamazsınız ya bakiyeyi başka hesaba Elektronik Fon Transferi yada Havale ile başka hesabınıza aktarmanız lazım yada içinde ki olan bakiyeyi harcamanız lazım ondan sonra internet baknacılığınızdan hesabın içine giriş yapıp hesabı kapatabilirsiniz.

Hesabımı kapatmazsam bir şey olur mu?

Bankalarda hesabınızda bakiye var ise eğer 10 yıl boyunca hesabınızda hareket para girişi para çıkışı olmazsa hesabınız TMSF’ye devir olur ve paranız TMSF’ye aktarılmış olur. Bir daha paranızı kullanamazsınız. Peki hesabınızda bakiye yok ise hesabımı kapatmazsam bir şey olur mu? sorusuna ise şöyle cevap verelim. Şuanda BDDK tarafından yapılan açıklamalara göre herhangi bir şey olmaz 10 yıl sonra otomatik olarak kapanır ama BDDK tarafından bir değişiklik söz konusu olur ise hesabınıza her yıl için hesap işletim ücreti yansıtılır. Bu yüzden kullanmadığınız hesabınız var ise ilerde sorun yaşamamak ve para ödememek için hesabınız kapatmak sizlerin yararına olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar