Parapiyasasi.net
Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?
Yazar: -22 Şubat 2021
9

Bankadan para çekmek istenildiğinde ve kredi notu düşük olduğunda akla gelecek ilk soru, banka kredi puanı nasıl artar? Olacaktır. Banka kredi puanı, banka ile ilgili tüm işlemlerde dikkate alınacak en önemli husustur. Kredi çekilmek istendiğinde, kredi kartı çıkarmak veya kredi kartı limitinin yükselmesi gibi işlemlerde kredi notu büyük ölçüde belirleyici olur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ya da kredi puanı, kişinin banka ve finansal işlemlerini bazı analizler yoluyla ortaya çıkaran sistemdir. Bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce kişinin düzenli bir şekilde geri ödemesine ya da finansal sorumluluklarına bakarak verirler. Bankalar ve finans kuruluşları, kişi onlardan kredi veya kredili işlem yapmak istediğinde kişinin kredi durumunu, ödeme alışkanlıklarını ve finans durumlarını inceleyerek talep edilen kredinin geri ödeme olasılığını tahmin ederler.

Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?
Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu, hemen hemen tüm ülkelerde uygulanan bir sistemdir. Kısaca, bankaların kredi vermeden önce referans almasıdır denilebilir. Kredi puanı 1’den 1900’e kadardır. 1 çok fazla riskliyken 1900 en az riskli puandır. Kredi notu düştükçe, kredi talebine gelecek olumsuz yanıt da bir o kadar yüksek olacaktır.

Kredi notunu belirleyen faktörler şu şekildedir:

  • Mevcut hesabın borç durumu
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Kredi işlemlerinin düzenli yapılması
  • Toplam borç bakiyesi
  • Son açılan yeni kredi sayısı

Bu faktörler, kredi notunun verilmesini etkileyen en önemli faktörlerden bazılarıdır. Bu etmenlere dikkat edilerek kredi notunun düşmemesi önlenebilir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notunun yükselmesini isteyenlerin aklına gelece ilk şey, borçların tamamını kapatmak ve notun yükselmesini beklemek olacaktır. Fakat bu tamamen yanlış bilinen bir yöntemdir. Kredi notunun yükselmesi için, borçlanmak ve bu borcun düzenli bir şekilde aksamadan ödenmesi gereklidir. Her ay kredi ödemeleri düzenli bir şekilde yapıldığında kredi notu birkaç senede yükselecektir. Kredi kartı kullanmak ve her ay düzenli şekilde borcu ödemek kredi notunu etkiler. Kredi kullanımı ve düzenli ödemelerle belirli bir süre sonra kredi notunun yükseldiği görülecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar