Parapiyasasi.net
Bankacılık kriziyle kritik hale gelen Fed kararı açıklandı
Yazar: -22 Mart 2023
8

Fed siyaset faizini 25 baz puan artırdı.

Fed karar metninde ABD bankalarının sağlam bir görünümü olduğunu, lakin gelişmelerin büyüme üzerindeki tesirlerinin değerlendirileceğini tabir etti.

Piyasada ABD’de yaşanan bankacılık krizi münasebetiyle Fed’in bu toplantıyı pas geçebileceğine dair beklentiler de lisana getirilmesine karşın piyasa genelinde genel beklenti Fed’in siyaset faizini 25 baz puan artırması istikametindeydi.

Fed enflasyonla çaba etmek için geçen sene 4 kere 75’er baz puanlık artış yapan Aralık ayında artış suratını yavaşlatarak 50 baz puana, Şubat ayında ise 25 baz puana indirmişti.

Fed kararıyla birlikte yetkililerin faiz patikasına ait öngörülerini içeren noktasal grafik de yayımlandı.

Aralık ayındaki varsayımlarda tepe faiz yüzde 5,125 düzeyindeydi. Mart ayı başında Powell faizlerin beklenenden daha yüksek düzeyde belirlenebileceğini belirterek dot plotta üst istikametli revizyon sinyali vermişti.

ABD’de patlayan bankacılık krizi beklentileri değiştirmişti

ABD’de enflasyonun beklenenden daha katı olabileceğine ait sinyaller gelirken, bankacılık kesiminde yaşanan kriz Fed’in para siyasetine ait beklentilerin de dönüşmesine neden olmuştu.

Geçen hafta, ABD’nin en büyük 16’ncı bankası olan Silikon Vadisi Bankasının (SVB) iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. SVB’nin akabinde New York merkezli Signature Bank da iflas etmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC, iflas eden bankalardaki mevduat sahiplerinin paralarının tamamına erişebileceklerini açıklamıştı.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası pozisyonundaki Credit Suisse’in kasvete girmesi ile ABD’li First Republic Bank’ın yaşadığı zorluklar da bankacılık krizine ait telaşlara neden olmuştu.

Bankacılık bölümünde yaşanan krizin akabinde para siyaseti otoritelerinin nasıl karşılık vereceği merak konusu olurken, bu kapsamda birinci imtihanı Avrupa Merkez Bankası (AMB) vermişti. AMB bankacılık krizinin gölgesinde enflasyonla çaba patikasından çıkmadan 50 baz puanlık faiz artışı kararı almıştı.

Yaşanan kriz piyasanın beklentilerinde de dönüşüme neden olmuştu.

Aralarında Goldman Sachs’tan Jan Hatzius’un da olduğu dokuz ekonomist ise Fed’in faiz artışına orta vereceği varsayımını yaptı. Nomura Securities ise bankacılık krizi başlarında Fed’in faizi 25 baz puan indireceğini öngörmüştü.

Kalıcı enflasyon sinyalleri

ABD’de son enflasyon dataları, bilhassa çekirdek göstergelerdeki yükselişle dikkat çekmişti.

ABD Çalışma Bakanlığı datalarına nazaran Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 6,4’ten yüzde 6’ya geriledi.

Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,4 oldu. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de enflasyonun aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 6 artmasıydı.

Çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,4’ten yüzde 0,5’e yükselirken yıllık bazda yüzde 5,6’dan yüzde 5,5’e geriledi. Beklenti aylık yüzde 0,4 artıştı.

-Fed karar metni anlık olarak güncellenecektir. Karar ve karara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar