Parapiyasasi.net
Bankalararası piyasada dolar/TL birinci sefer 20’yi gördü
Yazar: -22 Mayıs 2023
4

Yurt içi piyasalar üç günlük tatilin akabinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikin tıp oylamasının yapılacağı 28 Mayıs Pazar günü öncesi son süreç haftasına başlıyor. Erdoğan CNN röportajında faizleri düşürmeye devam edeceği sinyalini verirken, TCMB nakit avans düzenlemesini geri çekti. Dolar/TL birinci defa 20 düzeyini aşarak rekor tazeledi.

Erdoğan’ın faiz açıklaması sonrası, Perşembe günkü TCMB toplantısı ve Pazar günkü seçim öncesi dolar/TL yeni haftaya 20 düzeyini aşıp rekor kırarak başladı. Bir orta yüzde 4,3 yükselişle 20,6588’e kadar çıkan dolar/TL daha sonra çıkarlarının bir kısmını geri verdi ve 19,82 düzeyinde istikrar buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, piyasaların Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle sürece kapalı olduğu 19 Mayıs’ta yayınlanan CNN International röportajında, seçimin ikinci tipini kazanması halinde faizlerin daha da düşürüleceği iletisini verdi.

“Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezini yineleyen Erdoğan, “Şimdi faiz yüzde 8,5’te ve enflasyon da düşüyor, daha da düşecek. Enflasyon bu ülkede katiyetle faizle birlikte inerek halkımın çok daha rahat edebileceği bir pozisyona gelecek. Bunu bir ekonomist olarak konuşuyorum, yani hayali değil. Şayet bu türlü bir durum olmamış olsa zati bu inmezdi” dedi.

ABD ve Avrupa’da faiz artışlarına rağmen enflasyonun yükseldiğini söyleyen Erdoğan, program sunucusuna yönelik olarak, “Biz neticeyi alacağız. Seçim sonrası bunun düştüğünü, bu neticeyi aldığımızı göreceksin. Beni takip et” sözlerini kullandı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 19 Mayıs günü kredi kartı nakit avans düzenlemesi konusunda geri adım attı. Kredi kartlarında makro ihtiyati önlem uygulaması kaldırıldı. Nakit avans çekiminde menkul değer tesisi koşulu uygulanmayacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar