Parapiyasasi.net
Bankalardan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?
Yazar: -21 Nisan 2021
17

Bankaların çeşitli yollar ile gayrimenkul aldıkları ve bunları da satışa çıkardıkları görüldüğünde birçok kişi bankalardan satılık gayrimenkul nasıl alınır? Sorusunu merak etmeye başlar. Bankalar da diğer satıcılardan farksız şekilde gerekli yasal izin ve düzenlemelere sahip olduklarında gayrimenkul satışı yapabilir.

Yapılan satışların bazıları piyasaya göre daha makul veya avantajlı olabileceğinden dolayı alıcılar tarafından değerlendirilmesinde her zaman fayda vardır. Bunun için bankaların nasıl gayrimenkul elde ettiklerini veya satış kanallarının nasıl olduğunu bilmek gerekir. Kolaylıkla satın alma işlemlerini yaparak gayrimenkul sahibi olma şansı yakalayabilirsiniz.

Bankalar Nasıl Gayrimenkul Edinir?

Bankalar yapısı gereği finansman işlemleri ile uğraşmaları dolayısıyla bankaların nasıl gayrimenkul edindikleri merak edilebilir.

Bankaların gayrimenkul edilmek için bazı şartların ortaya çıkması gerekir:

  • Bankadan kredi alınarak satın alınan gayrimenkulün ödemeleri yapılmadığında banka el koyabilir,
  • Hipotek yoluyla bankadan alınan kredi veya finansmanlar da ödeme sorunu olunca bankaya devri yapılabilir,
  • Banka yasal düzlemde sorun yaşadığında haklarını kullanarak satış işlemi ile borcu kapatmak zorunda kalabilir.

Bu durumlar bankanın gayrimenkul edinmesine neden olan hallerdir. Bankalar genel anlamda yatırım amacıyla satın almadan ziyade ödemelerde sorun olması durumunda ipotek edilen veya güvence gösterilen gayrimenkulün bankaya geçirilmesi yoluna başvurur.

Bankalardan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?
Bankalardan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Satın Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankanın eline geçen bu gayrimenkuller çeşitli ilan siteleri ve kendi bankacılık sayfaları olmak üzere detaylıca eklenir. Eklenen ilanların diğer gayrimenkul ilanlarından farkı yoktur. Açıklamalara bakarak satıcının banka olduğunu fark edebilirsiniz.

Bankanın atadığı satış temsilcisi ile iletişime geçerek satın alma işlemleri hakkında bilgi almanız ve gayrimenkulü görmeniz mümkün olur. Bazen de açık artırma gibi usuller kullanan bankalar olabilir. Gayrimenkulün türüne göre izlenen yol değişir.

Satın Alınması Nasıl Olur?

Bankayla gereken görüşmeleri yaptıktan sonra anlaşmaya varılması durumunda bankanın vekaletini taşıyan resmi temsilci aracılığı ile satış işlemi gerçekleştirilir. Bireysel satın alma işleminden farklı bir sistem yoktur. Ödeme yapılır ve tapu için notere gidilir. Bankaların avantajlı satış rakamlarını yakalamak mümkün olabileceğinden değerlendirmek ve ilanları takip etmek önerilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar