Parapiyasasi.net
Bankaların, net istikrarlı fonlama oranı hesaplanacak
Yazar: -26 Mayıs 2023
6

Yönetmeliğin maksadı; bankaların uzun vadede konsolide ve konsolide olmayan bazda maruz kalabilecekleri fonlama riskinin likidite seviyelerinin bozulmasına yol açmasını önleyebilmek gayesiyle istikrarlı fonlama yapmalarını sağlamaya yönelik metot ve temelleri belirlemek olarak gösterildi.

Net istikrarlı fonlama oranı, mevcut istikrarlı fon fiyatının gerekli istikrarlı fon fiyatına bölünmesi suretiyle konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanacak.

Mevcut istikrarlı fon, bankaların yükümlülük ve özkaynaklarının kalıcı olması beklenen kısmını; gerekli istikrarlı fon, bankaların bilanço içi varlıklarının ve bilanço dışı borçlarının tekrar fonlanması beklenen kısmını söz edecek.

Özkaynak hesaplama devirleri prestijiyle aylık olarak hesaplanan konsolide ve konsolide olmayan net istikrarlı fonlama oranının Mart, Haziran, Eylül ve Aralık devirleri prestijiyle üç aylık kolay aritmetik ortalaması yüzde yüzden az olamayacak. Şura, TCMB’nin uygun görüşü alınmak suretiyle, yabancı para cinsinden konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanan net istikrarlı fonlama oranı için taban bir oran tesis etmeye, bu oranın hesaplanmasına ve tutturulmasına ait tarz ve asılları belirlemeye yetkili olacak.

Kurul, TCMB’nin uygun görüşü alınmak suretiyle fonlama riski seviyelerini dikkate alarak banka ya da banka kümesi bazında daha ihtiyatlı yöntem ve asıllar belirleyebilecek.

Kalkınma ve yatırım bankaları, Konseyce aksi belirleninceye kadar, üçüncü fıkrada belirlenen minimum oranları tutturmaktan muaf olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar