Parapiyasasi.net
BDDK, depremzedeler için yeni kararlar aldı
Yazar: -11 Şubat 2023
12

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzelelerin olumsuz tesirlerini azaltmak maksadıyla bölgede yerleşik şahıslara yönelik aldığı Konsey kararlarını, resmi internet sitesinde yayımladı.

Buna nazaran, kredi kartlarında uygulanan limite bağlı yüzde 20 ve yüzde 40 oranındaki taban meblağ ayrımı kaldırıldı. Bu kapsamda rastgele bir limit ile ilişkilendirilmeksizin minimum meblağ, devir borcunun yüzde 20’si olarak belirlendi.

Kredi kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sonlar yükseltildi. Yeni düzenleme ile bankalarca toplam kart limiti, birinci yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşamayacak.

Asgari fiyatı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ait konu bankaların ihtiyarına bırakıldı. Kart borçlarının ötelendiği müddet boyunca taban meblağ da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz devirler tanımlayabilmelerine imkan sağlandı.

Aylık yahut yıllık ortalama gelir seviyesinin tespit edilememesi durumunda gerçek bireylerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limiti 2 bin liradan 5 bin liraya çıkarıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar