Parapiyasasi.net
Bej Kitap: Kira ve mesken fiyatları rekor düzeylere yakın
Yazar: -19 Nisan 2023
7

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Nisan sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, son haftalarda genel ekonomik faaliyetin “çok az” değiştiği belirtilerek büyüme beklentilerinin de büyük oranda değişmediği kaydedildi.

Raporda, tüketici harcamalarının, devam eden ölçülü fiyat artışlarının ortasında hafif aşağı düştüğü tabir edilerek araba satışlarının genel olarak sabit kaldığı ve sırf birkaç bölgenin satış ve stok düzeylerinin güzelleştiğini bildirdiği aktarıldı.

Seyahat ve turizm ülkenin büyük bir kısmında toparlandığının altı çizilen raporda, tedarik zincirlerinin gelişmeye devam etmesine karşın, imalat faaliyetinin yatay yahut aşağı taraflı olarak rapor edildiği belirtildi.

Raporda, birtakım bölgelere nazaran nakliye ve navlun hacimlerinin de yataydan aşağıya gerçek seyrettiğine değinilerek konut satışları ve yeni inşaat faaliyetinin ölçülü bir formda yumuşadığı, satış ve kiralama faaliyetlerinin genel olarak aşağı istikametli ilerlediği, konut dışı inşaatlarda da çok az değişiklik olduğu bildirildi.

Bankalar borç verme standartlarını sıkılaştırdı

Kredi hacimleri ve kredi talebinin tüketici ve işletme kredisi cinslerinde gerilediğine işaret edilen raporda, kimi bölgelerin bankaların artan belirsizlik ve likidite konusundaki kaygılar nedeniyle borç verme standartlarını sıkılaştırdığını aktardığı kaydedildi.

Raporda, bölgelerin birçoklarının finansal olmayan hizmetler için artan talep ve satışları bildirdiği belirtilerek tarım şartlarının son haftalarda büyük ölçüde değişmediği, güç piyasalarında da bir ölçü yumuşama kaydedildiği lisana getirildi.

Birkaç bölgenin son rapordan daha yavaş bir artış bildirmesi nedeniyle, istihdam büyümesinin biraz azaldığı aktarılan raporda, fiyatların bir ölçü ılımlılık gösterse de yüksek kalmaya devam ettiği bildirildi.

Fiyat artış oranı yavaşlaşım üzere görünüyor

Raporda, toplam fiyat düzeylerinin orta derecede arttığı lakin fiyat artış oranının yavaşlamış üzere göründüğü vurgulandı.

Son haftalarda emek dışı girdi fiyatlarında ılımlıdan keskin düşüşlere geçiş olduğuna değinilerek navlun maliyetlerinde kıymetli ölçüde düşüş olduğu kaydedildi.

Raporda, mamul mallar için üretici fiyatlarının biraz daha yavaş da olsa ölçülü bir artış gösterdiği belirtilerek imalat ve hizmet dallarında satış fiyatı baskılarının büyük ölçüde hafiflediği aktarıldı.

Tüketici fiyatlarının genel olarak, hâlâ yüksek olan talebin yanı sıra daha yüksek envanter ve personellik maliyetleri nedeniyle arttığı kaydedilen raporda, konut ve kira fiyatlarının birden fazla yerde dengelendiği lakin rekor düzeylere yakın kaldığı bildirildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar