Parapiyasasi.net
Besin kenti Gaziantep’te depolar boşalıyor
Yazar: -10 Şubat 2023
11

Güneş Doğdu SOYLU

Organize sanayi bölgesindeki besin firmaları depolardaki eserlerini, hem Gaziantep için hem de sarsıntıdan etkilenen etraf vilayetlere fiyatsız sevkiyatına esasen birinci gün itibariyle başladıklarını söylüyorlar. Öncelikle Gaziantep’in en çok etkilenen ilçesi Nurdağı ve İslahiye’ye ağır bir gönderim var. Gaziantep, birebir vakitte besin kenti olduğu için kendi gereksinimlerini karşılayacak, kapasiteye dair çok büyük bir sorun yok.

Koordinasyonda sıkıntı

Sadece birinci günlerde zelzelenin büyüklüğü ve tesiri itibariyle uyumla ilgili bir zahmet oldu fakat bir iki günden sonra uyumun sağlandığı, organizedeki birden fazla firmanın yemekhanesinde yemekler yapıldığı, bilgisi verildi. Öncelikle depremzedelerin un gereksinimi giderilmeye çalışılıyor. Sonrasında da bakliyatla ilgili eserlerin sevkiyatı yapıldı.

İşçiler çağrılıyor

Depolardaki eserlerin bitmesi ile üretime başlamak için durumu güzel olan emekçilerini istekli olarak çağıran firmalar var. Birkaç gün içinde üretimin yüzde 15 düzeyinde başlaması bekleniyor. Dün biraz çalışanların gittiği, bugün de biraz daha artacağı ve her gün artarak devam edeceğini bekliyor endüstrici. Şu anda en azından ‘Üretim yapalım, hem kendi kendimize hem de sarsıntıdan etkilenen etraf vilayetlere gönderelim’ uğraşı var.

Elektrikte sorun yok

Elektrikle ilgili sorun birinci günler vardı ancak birinci 2 günden sonra elektrikle ilgili sorun kalmadı. Suyla ilgili çok büyük sorun vardı. Su da dün (önceki gün) Gaziantep’in bir kısmına verildi. Bugün de (dün) kentin yüzde 80’ine kadar suyun verildiği tabir ediliyor. Gaziantep’in suyu Kahramanmaraş’tan geldiği için su sıkıntısının bu kadar ağır yaşandığı biliniyor. Akan sular çamurlu akıyor, bulanık geliyor lakin en azından çeşmelerde beşerler su bulabiliyor.

Fırınlar çalışıyor

Ekmek meselemiz çok büyük bir sıkıntıydı. Fırınlarda ekmek üretimi, doğalgaz ve sudan kaynaklıydı. Su gelip sonra fırınlardaki doğalgaz ocakları LPG’ye çevrilince ekmek sorunu çözüldü. Hatta birçok fırında da fiyatsız ekmek temini tüm vatandaşlar tarafından yapılabiliyor. Barınmayla ilgili de birçok devlet kurumu ve özel dal kapılarını herkese açtı. Isınma sorun olmaya devam ediyor. Isıtıcı, battaniye, mont muhtaçlığı tüm vilayetlerde olduğu üzere Gaziantep’te de var. Şu anda Gaziantep’te organize, sanayi odası, ticaret odası, belediye, valilik, AFAD, Türk Kızılay birlikte organize etmeye çalışıyorlar.

Seyyar tuvalet ihtiyacı

Seyyar tuvalet muhtaçlığı çok fazla. Beşerler toplu olarak bu tesislerde, kurumlarda, firmalarda, özel kesimde kalıyor lakin en temel muhtaçlık olan seyyar tuvalet muhtaçlığı çok fazla. Bu mevzuda da çok fazla talep var. Bunu bilhassa belirtmek istiyorum. Kent merkezi ve yakın ilçeler, köylerde su, elektrik sorunu çözüldü diye bahsettim lakin Gaziantap’in en fazla etkilenen ilçesi İslahiye ve Nurdağı’nda durumlar biraz daha bu manada külfetli. Altyapı çalışmaları orda biraz daha yavaş ilerliyor. Akaryakıt sorunu çözüldü. Ağır bir formda de kentten öteki vilayetlere bir göç durumu var.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar