Parapiyasasi.net
Beyaz eşyada iç satış arttı ihracat sert düştü
Yazar: -26 Mayıs 2023
6

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 4 ana eserin ve 6 ana eserin Nisan ayı üretim, iç satış, ihracat ve ithalatlarını karşılaştıran dataları yayımladı.

Beyaz eşyada Nisan’da iç satışlar 841 bin adetle yüzde 27’lik artış gösterirken dış satışlar 1 milyon 59 bin adetle yüzde 54 gerileme kaydetti. Kelam konusu data geçen yıl Nisan’da 2 milyon 301 bin adet olmuştu.

Toplam üretim sayıları Nisan ayında yüzde 13 oranında azaldı.

Yılın birinci 4 ayının toplamına bakıldığında kesim olarak altı ana eser kümesindeki üretim bir evvelki periyoda nazaran yüzde 5’lik bir daralmayla 10 milyon 770 bin adet olarak gerçekleşti.

Yurt içi satışlar yüzde 14 artarak 3 milyon 179 adete ulaşırken, ihracatı yüzde 24 daralarak 6 milyon 699 adete geriledi.

Verileri kıymetlendiren TÜRKBESD İdare Şurası Lideri Gökhan Sığın, global ekonomik faktörlerin tesiriyle dalın ihracat performansının şiddetli bir süreçten geçtiğini ortaya koymakla birlikte temelinde bilindiği üzere beklenen bir düşüş olduğunu lisana getirdi.

Sığın, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası güç tasaları, güvensizlik ve yüksek enflasyon ortamı sonucu sayılar bu yılın başında küçülmeye geçtiğini belirterek, “Avrupa’daki genel ekonomik çalkantılar ve resesyon sinyalleri nedeniyle ihracatımız açısından talep daralması riskinin sürdüğünü söyleyebiliriz” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar