• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  715613,368
  % -0,53
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

Biden idaresi seçimler için ne dedi?

Biden idaresi seçimler için ne dedi?

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları sonrası, Biden idaresinden iki açıklama geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, “Başkan Biden, kim olursa olsun kazananla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyor. Taleplerini barışçıl formda sandığa yansıtan Türk halkını tebrik ediyoruz” dedi. Kirby ayrıyeten seçim sürecinin devam ettiğine işaret ederek bahse ait erkenden bir açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Türkiye’de yapılan seçimlerle ilgili, Türkiye’nin gurur verici bir demokratik geleneğe sahip olduğunu, seçimin ikinci çeşidinin da maddelere, OECD taahhütlerine uygun icra edilmesi konusunda Türk makamlarına güvendiklerini lisana getirdi.

Patel ayrıyeten, “Seçimi izlemeye devam ediyoruz. Genel olarak Türk halkını iştiraklerinden ötürü tebrik ediyoruz. Ayrıyeten yeni parlamentoyu da tebrik ediyoruz. Kim kazanırsa onunla çalışacağız” sözlerini kullandı.

Bakanlık sözcü yardımcısı Patel, yeni Cumhurbaşkanı ve hükümet ilede İsveçin NATO üyeliğini konuşmaya devam edeceklerini ve ABD’nin İsveçin NATO üyeliği konusunda konumunun net olduğunu lisana getirdi. Patel,İsveç’in, NATO’ya üyeliğine hazır olduğunu ve süratli biçimde onaylama sürecinin Türkiye tarafından yapılmasını dilediklerini belirtti. Sözcü Yardımcısı Patel ayrıyeten yeni hükümet ilede F-16 konusunda bağlantıda olmaya devam edeceklerini, Biden idaresinin Türkiye’ye F16 verilmesi için uğraştğinin altını çizdi. Patel,F16 satışının onayı konusunda yeni bir gelişme olmadığını lakin Kongre ile yakın bağlantıda olduklarını belirtti.

ABD medyasından 14 Mayıs seçimlerine büyük ilgi

Amerikan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile rakibi Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tipe kalması ile ilgili birçok makale ve yazının çıktığı görülüyor. ABD’den seçimleri takip etmek için birçok Amerikalı gazetecinin Türkiye’ye ikinci turdada gelmesi bekleniyor. Washington DC’de Türk uzmanı Amerikalı analistler ise, ikinci çeşit seçimi sonrasında, kazanacak adayın Türk-ABD ilgilerinde yeni sayfa açıp açmayacağı konusundada birçok yorumun yapıldığı görülüyor.

ABD’de Türkler 20-21 Mayıs’ta oy kullanacaklar

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipi ABD’de 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirileceği açıklandı.

Yurtdışı seçmen kaydı bulunan vatandaşların, Washington Büyükelçiliği ve Başkonsolosları ile Güney New Jersey ve Long Island’da kurulacak sandıklarda mahallî saatle 08.00-22.00 ortasında oy kullanabileceği açıklandı.

Washington Büyükelçisi Murat Mercan yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili tüm kararları Yüksek Seçim Şurası’nın aldığını ve dış temsilciliklerin alınan kararları uyguladığını açıkladı.

YORUMLAR YAZ