Parapiyasasi.net
Biden: İktisat “doğru yönde” ilerliyor
Yazar: -10 Mart 2023
7

Biden, ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı Şubat ayı istihdam raporuna ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de geçen ay istihdamın 300 binden fazla arttığına işaret eden Biden, bunun ekonomik planın çalıştığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Biden, işsizlik oranının ocakta son 50 yılın en düşük düzeyine indiğini anımsatarak, işsizlik oranının üst üste 14 aydır yüzde 4’ün altında olduğuna dikkati çekti.

Bir müddettir iş piyasasının dışında kalanların tekrardan geri döndüğünü belirten Biden, enflasyonu daha da düşürmek için yapılacak işler olduğundan bahsetti.

Biden, karşılaşılan aksiliklere karşın enflasyonun yaza nazaran yüzde 30 gerilediğine işaret ederek, ABD iktisadının “doğru yönde” ilerlediğini lisana getirdi.

Gelecek 10 yıl içinde bütçe açığını 3 trilyon dolar azaltma gayesine de değinen Biden, bütçe teklifinin Amerikalıların üzerindeki yükü kaldırmak için neler yapabileceklerini yansıttığını vurguladı.

Biden, borç limiti konusunun da hala ülke iktisadı üzerinde önemli bir tehdit olduğuna işaret ederek, Cumhuriyetçi kongre üyelerini inşa edilen ilerlemeyi sürdürebilmek için uzlaşmaya davet etti.

Gelecek hafta açıklanacak enflasyon bilgilerine ait de konuşan Biden, Tüketici Fiyat Endeksinin düzgün durumda olacağına inandığını aktardı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar