Parapiyasasi.net
Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?
Yazar: -02 Temmuz 2020
8

Bankalar müşterilerine sundukları kredi ürünleri sayesinde pek çok açıdan kişilere maddi kaynak sağlamaktadır. Kredi kartı, kredili mevduat hesabı dışında bireysel kredi ürünleri ile de pek çok ihtiyaca özel krediler sunmaktadırlar. Bireysel kredi ürünleri temel de ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak 3 ana kola ayrılıyor olsa da özellikle ihtiyaç kredisi altında pek çok özelliğe sahip kredi paketleri bulunmaktadır.

Bankaların Sunduğu Bireysel Kredi

Bankalar bireysel kredi seçeneklerini ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak 3 ana grupta toplamışlardır. Konut alımlarında tercih edilen konut kredisi ve araç alımlarında sık sık kullanılan taşıt kredisi dışında nakit olarak sunulan ihtiyaç kredisi ise pek çok özel amaca göre ayrışabilmektedir. Bu yazımızda bireysel kredi çeşitlerine kısaca değindikten sonra ihtiyaç kredisi çeşitleri nelerdir onları incelemek istiyoruz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut, İşyeri ya da arsa alımlarında kullanıma sokulan konut kredisi, satın alınmak istenen gayrimenkulün en fazla yüzde 70’ ine kadar kullandırılabilmektedir. Uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sayesinde kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmalarına imkan tanıyan konut kredisi ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir.

Taşıt Kredisi Nedir?

İster ticari ister binek araç alımlarında kullanım imkanı tanıyan taşıt kredisi bankaların en çok sattıkları kredi ürünlerinden biridir. Sıfır ya da 2. El araç alımlarında taşıt kredisi kullanımı için koşullar ve faiz oranları değişiklik gösteriyor olsa da uzun vade seçenekleri sayesinde araç sahibi olma hayalleri kuran kişileri hayallerine kavuşturmakta oldukça başarılı bir üründür.

ihtiyaç kredisi
ihtiyaç kredisi nedir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Kişilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından bankaların farklı vade ve faiz oranları ile sundukları nakit kredidir. Bayram, Yılbaşı dönemlerine özel de düzenlenen ihtiyaç kredisi kampanyalarında çok daha uygun faiz oranları ve 48 aya varan vadeleri görmek mümkün olabilmektedir.

İhtiyaç kredisi ürünleri bankalardan bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu farklılıklar vade ve faiz oranı dışında kredi amacına göre de değişebilmektedir. Yazımızın devamında en sık kullanılan ihtiyaç kredisi çeşitleri ve özellikleri nelerdir kısaca tanıtmak istiyoruz.

Nakit Kredi

İhtiyaç durumunu belirtmek zorunda olunmayan ve standart faiz ile vade oranlarının uygulandığı ihtiyaç kredisidir. Dilediğiniz an nakit kredi için başvuruda bulunabilir ve kredibilite durumunuza göre başvurunuz sonuçlanabilir.

Alışveriş Kredisi

Pek çok fiziksel mağaza ve online mağaza tarafından kullanıma sunulan alışveriş kredisi, alışverişlerinizi taksitle ödeme imkanı sağlamaktadır. Teknosa, vatan gibi teknoloji mağazaları dışında hepsiburada, N1 gibi online mağazalardan alışveriş kredisi ile ödeme imkanı sunulmaktadır. Elbette ki kredi durumunuza göre alışveriş kredisi başvurunuzun onay süreci değişebilmektedir.

Bilgisayar ve Cep Telefonu Kredisi

Bazı bankalar tarafından özel başlık altında değerlendirmeye alından bilgisayar ve cep telefonu kredisi özel faiz oranlarına ve kanunla belirlenmiş kısa vade seçeneklerine sahiptir. Örneğin; 3.500 TL’ ye kadar olan cep telefonu alımlarında 12 ay taksit imkanı tanınırken 3.500 TL üstü telefon alımlarında en fazla 6 ay taksit imkanı verilmektedir.

Düğün Kredisi

Düğün hazırlığında olan genç çiftler için özel hazırlanmış bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Düğün masraflarından ev kurma masraflarına kadar tüm harcamalarınız için düğün kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tatil Kredisi

Erken rezervasyon imkanlarından faydalanmak ve çok daha ekonomik fiyatlar ile tatil yapmak istiyorsanız bankaların sunduğu tatil kredisi avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle bazı bankaların turizm acentelerine özel sundukları ekstra kampanyaları dahi bulunmaktadır.

Eğitim Kredisi

Üniversite eğitimini özel okulda devam ettirmek isteyen kişilere özel düzenlenen eğitim kredisi ile uzun vadede eğitim masraflarınızı taksitle ödeme imkanı sunulmaktadır. Ön Lisans, Lisans ya da Lisan üstü tüm eğitimleri kapsayan eğitim kredisi koşulları bankadan bankaya farklılaşabilmektedir.

Sağlık Kredisi

Yüksek maliyetli sağlık harcamalarınız için başvuru yapabileceğiniz sağlık kredisi, uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile sunulan bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Her türlü sağlık harcamalarınız için bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Bayram Kredisi

Bayramlara özel bankalar tarafından sunulan ve avantajlı faiz oranlarına sahip olan bir kredi türü de bayram kredisi olmaktadır. Bayram öncesi başlatılan kampanyalar çerçevesinde belirli limitler dahilinde çok uygun faiz oranlarının sunulduğu ihtiyaç kredisi ürünüdür.

Borç Transferi Kredisi

Borç transfer kredisi belki de en çok tercih edilen bireysel kredi ürünüdür. Bu kredinin amacı çeşitli bankalara olan kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve bireysel kredilerin tek bir banka altında toplanmasıdır. Ancak çoğu zaman kredi ödemelerinde güçlük yaşamaya başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Oysa ki borç transferi kredisi, dağınık halde bankalara borcunuz var ise bütün borçlarınızı tek bir bankada toplamak adına verilebilen bir kredidir.

Ancak özellikle kredi kartı borcunuzun üst limitlere ulaşmış olması ve asgari tutarı dışında ödeme yapamıyor olmanız halinde borç transferi kredisi kullanmak oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü kredi kartı faizleri oldukça yüksek ve maliyetlidir. Oysaki borç transfer kredisi başvurusu yaparak kullanacağınız ihtiyaç kredisi hem daha düşük faizli ve az maliyetli olmakta hem de aylık taksit ödemeleri daha düşük olduğu için borcun ödenerek kapanma olasılığı daha yüksektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar