Parapiyasasi.net
Birinci kere Avrupalı bir şirketin piyasa bedeli 500 milyar doları aştı
Yazar: -24 Nisan 2023
3

Fransız lüks tüketim kümesi Louis Vuitton Moët Hennessy’nin (LVMH) payları yüzde 0,3 arttı ve şirketin piyasa kıymeti 500 milyar doları aştı. Böylelikle birinci kere Avrupalı bir şirketin piyasa pahası 500 milyar doları aştı.

Lüks markaların çatı şirketi olan LVMH’nin birinci çeyrek satışları kestirimleri aşmış ve bu gelişmeyle şirket paylarında ralli sürmüştü.

Çin’de Kovid-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla lüks tüketimin artması ve euro’daki güçlenme şirketin piyasa bedelinin yükselmesinde temel sürükleyici oldu.

İlk çeyrek sayılarının açıklanmasının akabinde LVMH dünyanın en büyük 10 şirketi ortasına girmişti.

Bu yükselişle LVMH’nin kurucu ortağı Bernard Arnault dünyanın en varlıklı insanı pozisyonuna yükseldi. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran Arnault’un serveti yaklaşık 212 milyar dolar civarında.

Louis Vuitton marka çanta satışları şirket paylarının yükselişte tesirli oldu.

AXA Investment Managers Avrupa Hisser Senedi Stratejisti Gilles Guibout “Bu durum, dünyanın kutuplaştığı bir toplumda varlıklı insanların servetinin arttığını gösteriyor. Lüks tüketim dalı güçlü biçimde büyüyor” yorumunu yaptı.

LVMH çatısı altında faaliyet gösteren markalar ortasında Celine, Kenzo, Givenchy, Bulgari, Dior, Fendi, Emilio Pucci, Marc Jacobs üzere markalar bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar