Parapiyasasi.net
Birleşmiş Milletler’den afet bölgesine üst seviye ziyaret
Yazar: -11 Şubat 2023
9

ABD’nin New York eyaletindeki BM Genel Merkezi’nde basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Guterres, “Pek çok kişinin hayatını kaybetmesinin yasını tutuyoruz ve trajik bilanço artmaya devam ediyor. Binlerce bina yıkıldı. On binlerce insan soğuk kış koşullarına maruz kaldı. Okullar ve hastaneler yıkıldı. Çocuklar kalıcı travma yaşıyor” dedi.

“Zamanımızın en büyük doğal afetlerinden biri” olarak tanımladığı sarsıntıların yol açtığı yıkım ve insani krizin boyutlarını şimdi tam olarak göremediklerini belirten Guterres, BM’nin Suriye hudut ötesi yardımları kapsamında sarsıntılar sonrası birinci yardım konvoyunun bugün erken saatlerde Babül Hava hudut kapısından Suriye’ye ulaştığını, lakin bu yardımların çok daha fazlasına muhtaçlık duyulduğunu vurguladı.

Guterres, halihazırda insani krizin yaşandığı kuzeybatı Suriye’nin sarsıntı felaketi ile sarsılmasının akabinde “insanların kabus üstüne kabus” yaşadığını söyledi. ‘Benzersiz cömertlik’ BM Genel Sekreteri, Türkiye’nin 3,6 milyon Suriyeli mülteciye mesken sahipliği yaparak on yılı aşkın müddettir “benzersiz bir cömertlik” sergilediğini ve “asrın felaketi” sonrası BM’nin Türk hükümetine “elinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu” söz etti.

Uluslararası toplumu, yerinden edilen milyonlarca mülteciye gösterdiği “destek ve cömertliğin aynısını” Türkiye ve Suriye halkına sergilemeye çağıran Guterres, “Şimdi, Türkiye ve Suriye halkına takviye zamanıdır” dedi. BM Dünya Besin Programı (WFP) da depremzedeler için kolları sıvadı.

WFP’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 6 Şubat’ta yaşanan felaketin akabinde WFP’nin besin yardımları Suriye’de 7 Şubat’tan, Türkiye’de ise 8 Şubat’tan bu yana depremzedelere ulaştırılıyor. Maksadı, her iki ülkede 500 bin beşere ulaşmak olan WFP, 8 Şubat prestijiyle acil besin gereksinimi içinde olan yaklaşık 64 bin şahsa ulaştı. Bu kapsamda depremzedelerin acil besin muhtaçlığı, yemeye hazır besin paketleri, aile besin kolileri ve sıcak yemek ile karşılandı. WFP, zelzeleden en çok etkilenen Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki Süreksiz Barınma Merkezlerine aile besin kolileri sağlamak üzere Göç Yönetimi Başkanlığı’yla uyum halinde çalışmayı sürdürüyor.

Gıda kolileri dağıtılıyor

Bu merkezlerde halihazırda kalan 44 bin süreksiz muhafaza altındaki Suriyeli mültecinin yanı sıra sarsıntı sebebiyle yerlerinden edilen Türkiye vatandaşları da barınıyor. Bu çerçevede WFP, Osmaniye’deki Cevdetiye kampında kalan 17 bin depremzedeye Türk Kızılay ve kamp idaresi ile yakın uyum halinde besin kolileri dağıtmaya başladı.

Kamplarda WFP, marketler tekrar alışveriş hizmeti sağlamaya başlayana kadar bir-iki hafta boyunca Türkiye vatandaşlarına aile besin kolileri dağıtacak. WFP, ayrıyeten, yemek pişirme teçhizatı olmayan kamplarda yemeye hazır besin paketleri dağıtmayı planlıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar