Parapiyasasi.net
BIST 100 endeksi güne yüzde yükselişle başladı
Yazar: -03 Mayıs 2023
2

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 11,15 puan ve yüzde 0,17 kıymet kazanarak 4.517,38 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,91 ve holding endeksi yüzde 0,11 artış kaydetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren yüzde 1,82 ile orman, kağıt, basım oldu.

Dün düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 2,42 paha kaybederek günü 4.506,24 puandan kapattı.

Fed’in para siyaseti kararları bekleniyor

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı para siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmeler öncesinde bankacılık dalına ait telaşların artmasıyla negatif bir seyir izlendiğini söyledi.

Para piyasalarında, Banka’nın, siyaset faizini yüzde 90 ihtimalle 25 baz puan artıracağı ve “şahin” siyasetlerini sonlandıracağı fiyatlanıyor.

Politika metninde ve Powell’ın açıklamalarındaki yönlendirmelerin kıymetine dikkati çeken analistler, gelecek periyoda ait ipuçlarının piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan, Halkbank’ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, birtakım müştekiler tarafından ABD’de banka aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasının, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi tarafından reddedildiğinin belirtilmesinin akabinde bugün Halkbank’ın borsada süreç gören paylarının fiyatı, yüzde 6’nın üzerinde bedel karıyla sürece başladı.

4.550 ve 4.650 puanın direnç konumu

Analistler, bugün yurt içinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt dışında ise Fed’in para siyaseti kararları ile Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının yanı sıra ABD’de ADP özel kesim istihdam bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.500 ve 4.450 düzeylerinin takviye, 4.550 ve 4.650 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, nisan ayında TÜFE’nin yüzde 2,65 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,65) nazaran, bir evvelki ay yüzde 50,51 olan yıllık enflasyonun yüzde 44,06’ya gerileyeceği hesaplanıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar