Parapiyasasi.net
Bitcoin Fiyatı 6 Ayın Zirvesinde! Neden Yükseliyor?
Yazar: -16 Şubat 2023
7

Bitcoin BTC 25000

Bitcoin (BTC) fiyatı, dün akşam saatlerinden bu yana yükselmeye devam etti. Piyasa kıymeti ile en büyük kripto para, 22.103 dolar düzeylerinden 24.743 dolara kadar kıymet kazandı, böylelikle 2022’nin Ağustos ayından bu yana en yüksek düzeyini işaretledi. Son 24 saatte yüzde 11’lik bir yükseliş kaydetti. Pekala, önder kripto paranın yükselişinin gerisinde neler var?

Bitcoin fiyatı sıçrama yaşadı

Dünyanın en büyük kripto para ünitesi Bitcoin (BTC), yüzde 11’lik sağlam bir artışla 25.000 dolara yaklaştı ve 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Son atılım, birçok yatırımcıyı şaşırttı. Zira bilhassa son haftalarda, piyasalarda düşüş eğilimi hakimdi. En son yükselişe yönelik bir tweet atan on-chain bilgi platformu Santiment de trader hassaslığının şaşırtıldığına işaret etti. Santiment’in tweet’inde aşağıdaki sözler yer alıyor:

Bitcoin, düşüş eğilimi gösteren trader hassaslığını şaşırtarak 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. 14 Ağustos 2022’den bu yana birinci sefer fiyatların 24,2 bin doların üzerine çıkmasıyla, artan inancın bir işareti olarak artan balina adreslerine dikkat edin.

Bitcoin BTC 25000

Yükselişin gerisindeki sebep ne olabilir?

Yükselişinin akabinde BTC, şu anda öbür tüm kripto paralara çıkar açısından liderlik ediyor. Altcoin’ler ticaret hacmi açısından Bitcoin’i geride bırakıyor olsa da Santiment, balinaların ve ticaret hacimlerinin BTC’ye geçiş yapması muhtemelliğine işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere son vakitlerde bilhassa ABD’deki düzenleyici kurumlar, kripto para alanının stablecoin projelerini hedeflemiş durumda. Stablecoin’ler, çoklukla belli bir varlığa sabitli kripto para üniteleridir. Bitcoin’in yükselişi, yatırımcıların stablecoin yatırımlarından çıkmasının akabinde gerçekleşmiş olabilir. Çünkü, stablecoin’ler dışında alanda en istikrarlı coin’lerden biri Bitcoin.

Özellikle, günlük süreç hacmi ile en büyük kripto para borsası olan Binance’in stablecoin’i BUSD’nin ihracının sonlandırılmasına yönelik buyruk gerilmişti. BUSD’yi ihraç eden Paxos, NYFDS’nin buyruğu ile stablecoin ihracını sonlandırmayı kabul etti. Fakat, düzenleyicilere yasal savaş açacağını açıkladı. Sonuç olarak bu stil gelişmeler de, stablecoin’lere yönelik tasa yaratmış olabilir. Hasebiyle, stablecoin’lerdeki para BTC’ye gitmiş olabilir.

bitcoin 1 4

85 milyon dolarlık durum tasfiye oldu

Son atakla, boğaların üstünlüğü var üzere görünüyor. Coinglass’ın datalarına nazaran, son 24 saat içinde Bitcoin için toplam tasfiyeler 85 milyon dolara yükseldi. Ayrıyeten, Bitcoin türev piyasasındaki yatırımcılar ortasında artan bir optimistlik var. Bitcoin daima vadeli süreç piyasasındaki açık konum (OI), traderların uzun durumlar oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıyeten, fonlama oranları yüklü olarak olumlu ve uzun vadeli hareket etme isteğini gösteriyor.

Bu nedenle, datalar, boğaların açıkça şoför koltuğunda olduğunu ve bugünkü fiyat artışının kesin bir sıçrama olmayabileceğini gösteriyor. Kimi uzmanlara nazaran, BTC’nin ivmeyi sürdürmek için günlük 25.000 doların üzerinde bir kapanış vermesi gerekiyor. Bitcoin ile birlikte altcoinler de partiye katıldı. Birinci on altcoin yüzde 9-12 ortasında yükseldi. Ethereum (ETH)  şu anda 1.700 dolara yakın süreç görüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar