• YARIM ALTIN
  5.516,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0230
  % -0,83
 • € EURO
  28,8217
  % 0,10
 • £ POUND
  33,4017
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  3,7060
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2813
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  731408,610
  % -0,41
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Bitcoin Halving Olayından Kar Etmek

Bitcoin Halving Olayından Kar Etmek

Bitcoin Halving Olayından Kar Etmek İçin Bitcoin Hash Rate Gücünü Artırıyor Mu?

Bitcoin halving olayı bilindiği gibi her 4 yılda bir gerçekleşen ve Bitcoin madencilerinin başarı ödülünü yarıya çeken bir olay. Halving olayının yani yarılanma işleminin yapılmasının pek çok sebebi bulunmakta. Piyasada yarılanma olayları gerçekleştikten sonra Bitcoin fiyatlarına yönelik bazı hareket eğilimleri gözlemleniyor. Bu nedenle, yarılanma sonrası piyasada gerçekleşen olaylar, Bitcoin madencilerini de yakından ilgilendirmekte.

Şimdilerde Bitcoin hash rate gücünde ciddi anlamda bir yükselme dikkat çekmekte. Bitcoin madencileri Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma işlemi öncesinde, mümkün olduğunca çok Bitcoin elde etmek için mücadele ediyor. Bilindiği gibi Bitcoin ekonomisinde her zaman, ekonomik teşvik ediciler, madencilik yapmak için madencileri sürüklemektedir.

Bilindiği gibi, Bitcoin’in ana fiyatı geçen ay ciddi anlamda bir düşüş yaşadı. Bu durum da beraberinde Bitcoin madencilik faaliyetlerinin aynı oranda düşmesine neden oldu. Madencilik için daha eski olan ve daha az etkili olan ekipmanlar, basit bir şekilde, madencilik yapmak için çok karsız bir hale geldi. Ancak, şu sıralarda Bitcoin fiyatı eskisi gibi yükselmeye başladı. Bitcoin halving olayı öncesinde Bitcoin madencileri de fiyat artışı nedeniyle madencilik ekipmanlarını tekrar çalıştırmaya başladı.

Fiyat artışı nedeniyle madenciler tarafından eski ekipmanları üretime sokmak için önemli bir teşvik edici unsur olan fiyat artışı unsuru, böylece ortaya çıkmış oldu. Piyasada oluşan geçici hareketlilik sonucunda Bitcoin fiyatı, Mart ayının ortalarında sahip olduğu fiyata göre yaklaşık %40 artış gösterdi. Hash rate oranı ise bu süre zarfında yalnızca %12,5 kadar arttı. Bu nedenle, hash oranında meydana gelen bu durum, sürpriz bir durum olmadı. Madencileri teşvik etmeye yeten bir artış olarak dikkat çekti.

Hash oranında meydana gelen bu %12,5’lik artış, analistlerin gözünden kaçmadı. Bu artışın, hash oranının tüm Bitcoin yatırımlarına gösterdiği bir refleks ve uyum hali olduğu belirtildi. Bitcoin madencileri Bitcoin’i ASIC tabanlı ekipmanlarla da elde edebilmekte. Önceki BCH ve BSV madencileri şimdilerde yoğun bir biçimde ağ değiştirme hareketleri sergiliyor. Bitcoin madencilerinin, bu değişimdeki amaçları da her zaman daha iyi kar sunan platformları bulmak olarak belirtiliyor.

bitcoin yarılanma
Bitcoin Yarılanma olayı

Bitcoin Yarılanma Olayı Nedeniyle Bitcoin’e Olan İlgi Artıyor

Bitcoin halving olayı yaklaşırken, Bitcoin’e olan ilgi hızlı bir şekilde artıyor. Açıkçası, hash rate oranlarının yarılanma olayına yaklaşırken artmaya devam etmesini varsaymak da zaten mantıklı görünüyor. Bitcoin madencileri, yarılanma olayından önce, mümkün olduğu kadar Bitcoin’e yüklenmeye çalışıyor. Bitcoin’deki yarılanma olayı ile blok ödülü düşeceği için mümkün mertebe Bitcoin üretilme hızı, artan işlem hacmi nedeni ile her geçen gün daha da artıyor.

Kuşku yok ki, uzun süredir faal olmayan Bitcoin madencilik ekipmanları da bu üretim isteği nedeniyle kısa süre içerisinde geri dönecek. Bitcoin madenciliğinden elde edilen gelir, karsız bir hale gelse bile ve piyasaya olan güvenin tekrar geri kazanılması biraz süre alacak olsa bile bu durum en sonunda gerçekleşecek. Doğrusu heyecanlı bir şekilde, yarılanma olayı etrafındaki ilgi, büyümeye devam ederken, Bitcoin halving olayının Bitcoin piyasasını nasıl etkileyeceği yönündeki sabit düşüncelere analistler tarafından devam ediliyor.

Google aramalarında Bitcoin yarılanma ifadesi gittikçe daha fazla aranan kelimeler arasına yerleşmekte. Önümüzdeki haftalarda, Bitcoin’de büyük bir fiyat patlaması beklenirken, Bitcoin aramaları da haliyle arama motorlarında daha da sıklaşıyor. Bitcoin ağındaki hareket artışı da bu aralar dikkat çekiyor. Bu işlem hızı artışının nedeni ise; yatırımcıların, Bitcoin fiyatı henüz görece olarak düşük seyrederken şimdiden bolca alım yapma güdüsüne sahip olmaları şeklinde açıklanabilir.

Bitcoin Halving Sonrası Piyasada Uzun Dönemde Beklenen: Fiyat Artışı

Madencilik faaliyetleri, bir başka metrik gösterge olarak Bitcoin ağının gücünün artışını ortaya koyuyor. Madencilik faaliyetleri, aslında şu sıralar tam da planlandığı gibi yolunda devam ediyor. Kuşkusuz ki, önümüzdeki birkaç hafta boyunca Bitcoin’de dalgalanmalar yaşanacak. Şu bir gerçek ki, Bitcoin, yarılanma olayından sonraki uzun dönemde kesinlikle artacak. Bu durum Bitcoin halving olayları sonrasında, önceki 2 yarılanma olayında gözlemlenen bir durum olmuştu.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Olayı Tam Olarak Nedir?

Bitcoin halving konusunda yeni başlayanlar için bilgi vermek faydalı olacaktır. Konuya tam anlamıyla giriş yapmadan önce Bitcoin madenciliği hakkında özet cümleler kurmak gerekir. Bitcoin madencileri sahip oldukları bilgisayar ve bilgisayar benzeri ekipmanları kullanarak zorlu Bitcoin işlemlerini çözmeye çalışmaktadır. Zorlu işlemleri çözmek için pek çok madenci sıkı bir yarış halindedir.

Bu mücadelede başarılı olan madenciler blok zincirine bir sonraki halkayı ekleme hakkına sahip olmaktadır. Bu hakkı elde edenlere ayrıca ödül olarak da belirli tutardaki Bitcoin verilir. Bitcoin sistemi kurulurken kurucusu tarafından Bitcoin arz miktarı olarak 21 milyonluk bir üretim sınırı koyulmuştur. Madenciler tarafından bu üretim miktarına ulaşıldığında, madencilik işlemleri sonucunda yani “mining” yaparak Bitcoin elde etmek artık mümkün olmayacaktır. Bu durumun temel nedeni Bitcoin’de enflasyon oluşumunu önlemeye çalışmaktır.

Bitcoin halving nedir sorusu için de şöyle bir cevap vermek doğrudur. Bitcoin piyasasında halving yani yarılanma işlemi, blok zincirine yeni bloğu eklemeye hak kazanan madenci tarafından elde edilen ödülün, her 4 yılda bir yarıya yarıya azalması demektir. Bitcoin ilk çıktığında madencilik ödülü 50 Bitcoin olarak verilmekteydi. Piyasada, şu ana kadar iki kez yarılanma yaşandı ve şu an için verilen ödül 12,5 Bitcoin olarak devam etmektedir.

bitcoin 2019
bitcoin halving tarihleri

Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin halving tarihleri konuya ilgi duyan herkesi ilgilendirmektedir. Bitcoin halving yani yarılanma işlemi her 4 yılda bir meydana gelen ve gerçekleştiğinde piyasada bazı etkilere yol açan işlemlerdir. Bitcoin için yapılan ilk yarılanma işleminin tarihi 28 Kasım 2012 olmuştur. Bu tarihte, madencilere ödül olarak verilen 50 Bitcoin (BTC) yarılanarak 25 Bitcoin’e düşmüştür. Bu tarihten sonraki yarılanma da 9 Temmuz 2016’da gerçekleşmiştir. Bu yarılanma işlemi sonucunda da madencilere verilen başarı ödülü 25 Bitcoin’den 12,5 Bitcoin’e gerilemiştir.

Bitcoin Halving Ne Zaman Olacak?

Üçüncü halving işleminin 2020 yılında olması bekleniyor. Hatta Bitcoin halving ne zaman sorusu için kesin tarihin 6 Mayıs 2020 olacağı açıklanmıştır. Ancak tarihlere yönelik açıklamaların zaman zaman değiştiği de görülmektedir. Şayet son açıklama tarihi olan 6 Mayıs 2020 tarihinde halving işlemi yapılırsa madencilik ödülü yarıya yarıya azalarak 6,25 Bitcoin olarak gerçekleşecektir. Kurulan bu sistem gereği 32 kez meydana gelen yarılanma işleminden sonra Bitcoin üretimi son bulacaktır.

Bitcoin Halving İşleminin Etkileri

Bitcoin yarılanma işlemi gerçekleştikten sonra piyasada işlemin etkileri hissedilmektedir. Yarılanma işlemi gerçekleştikten sonra Bitcoin fiyatında artış gözlemlenmektedir. 2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen yarılanma olaylarından sonra Bitcoin fiyatlarında önemli artışlar yaşanmıştır. Bu nedenle yarılanma tarihleri, piyasayı yakından takip edenler için çok önemlidir. İnternette Bitcoin halving ne zaman sorusunun sıkça araştırılmasının sebebi de budur.

kripto para piyasasi
kripto para piyasasi

İlk Halving İşleminden Sonra Piyasada Ne Oldu?

Halving işlemlerinin Bitcoin piyasasına etkileri fazladır. Çünkü bu olay sonucunda Bitcoin arz kaynakları azalmaktadır. BTC halving tarihleri, piyasaya olan etkileri nedeni ile herkes tarafından takip edilmektedir. İlk yarılanma işlemi 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşmeden önce Bitcoin fiyatı 2011 yılında 2 doları dip olarak görmüş bir haldeydi. Bitcoin 2011 yılında en yüksek değer olarak 30 doları ancak görebilmiştir. Bitcoin, 2012 yılındaki halving işlemine 13 dolar civarında seyrederken girmiştir. İşlemden 135 gün sonra Bitcoin, 270 dolara ulaşmıştır. Bitcoin halving işlemi sonrasında Bitcoin fiyatının artış oranı %13000 olmuştur.

İkinci Halving İşleminden Sonra Piyasada Ne Oldu?

İkinci halving işlemi 9 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu tarihteki halving işlemi, piyasa için özel bir öneme sahiptir. Çünkü işlem sonrasında Bitcoin, 20.000 dolar değerine ulaşmayı başarmıştır. 20.000 dolara ulaşması sonucunda pek çok yatırımcının ilgi odağı olmayı başarmıştır. Bitcoin halving olayları bu nedenle piyasa için çok fazla anlam taşımaktadır.

YORUMLAR YAZ