Parapiyasasi.net
Bitcoin İle Nasıl Yatırım Yapılır?
Yazar: -25 Şubat 2021
15

Kurucusu Satashi Nakamoto olan, bir para birimi olan Bitcoin kısaltması ile BTC’dir. Bitcoin veya bir diğer adıyla Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da günümüzde oluşmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Maksimum yani en fazla BTC sayısı 21 milyon olacak şekilde sınır konulmuştur.

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vb. ile herhangi bir ilişkisi olmayan elektronik ya da dijital olan bir para birimidir. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılarak yazılabilir. Bunun yanı sıra Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimi durumundadır. Bitcoin ile nasıl yatırım yapılır? Sorusunu cevaplamamız için belli başlı adımlar veya basamaklardan geçilmesi gerekiyor.

Bitcoin İle Nasıl Yatırım Yapılır?
Bitcoin İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin ile Yatırımda Gereken Basamaklar

Bitcoin yani BTC yatırımında genel olarak bakıldığı zaman 11 adım bulunur. Bu 11 adım sırasıyla;

 • Bir Bitcoin cüzdanı oluşturmak. Bu adımda Bitcoin cüzdanına üye lup sistemi aktif ederek ilk yeni başlayan bireyler için de Bitcoin cüzdanı oldukça kolaylık sağlar. Bu cüzdana kayıt olup aktif etmek yaklaşık 1 dakikadan bile daha az zaman sürecektir.
 • Banka hesabını Bitcoin cüzdanı ile bağlantı kurmak. Belli başlı iletişim bilgilerinin de sisteme girişi dahil edilerek banka hesabı ile oluşturulmuş olan veya sistemde aktif edilmiş olan bitcoin cüzdan hesabı bağlantılı durumda olmalıdır.
 • Banka hesabından para ile Bitcoin satın alımı yapılabilir. Banka hesabı ile aktif olan Bitcoin cüzdanı ile bağlanmış olduğundan dolayı hesaptaki birikmiş olan veya bulunakta olan para tutarı ile bitcoin alımı yapılması mümkündür. Fakat buradaki önemli olan faktör Bitcoin’in günden günden ve hatta saniyeden saniyeye, dakikadan dakikaya biriminin değişebileceği unutulmamalıdır.
 • Bitcoin hesaptan başka bir kullanıcıya satımı yapılması da mümkündür. Fakat bu yöntem o kadar da kolay değildir. Bu yöntemi hayata geçirmek için bir satıcı kimliği oluşturmak hatta bu kimliğe cüzdanı da bağlantılı tutmak gerekir. Bir diğer alternatif yol olarak alınan Bitcoin borsada da satılabilir.
 • Düzenli bir satın alma planı oluşturmak. Bir kerede çok büyük yatırımlar yapmak yerine aylık olarak gelir gelen paranın belli başlı bir kısmını Bitcoin’e yatırma fikri daha da mantıksal bir fikirdir. Bu yolu taip edip birey gelirine göre belli başlı bir plan veya düzenek oluşturduğunda da daha düzgün bir yol izlemiş olacaktır. Bunun yanı ıra daha düzenli bir yatırım yapıldığında yatırımcı ilerleyen basamaklarına göre daha iyi bir yol çizebilmesi oldukça mümkündür.
 • Lokal olarak da bir Bitcoin satın alınabilir. Bu yol ise parayı lokalde tutup lokal olarak alıp satmak isteyen bireylerin kullanacağı bir yol olacaktır.
 • Bir Bitcoin yatırım şirketine gidilebilir. Bu yol ise daha az riskli olan bir yoldur. Yani normal alım satım yapmak yerine bu yolu kullanmak daha da mantıkla bir izlenim olabilecektir.
 • Bitcoin mining yapılabilir.
 • Düşük fiyattan Bitcoin alıp yüksek fiyata satılabilir. Bu yol ise çoğu yatırımcının kullanmış ve hala günümüzde de kullanmış olduğu gerek altın gerek dolar gibi yatırımlarda da kullanılır. Bitcoin yani BTC oranı düşük, ucuz iken alıp yüksekken satmak oldukça mantılı bir fikir olacaktır.
 • Bitcoin piyasasındaki trendlerden haberdar olmak.
 • Bitcoin’e asla kaybedileceğini bilenen parayı yatırmamak. Eğer beli bir zamandır Bitcoin takip ediliyor ve riskli zamanlarında ise kaybedilecek parayı yatırmamak gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar