Parapiyasasi.net
Bitcoine Alternatif Diğer Paralar Nelerdir?
Yazar: -29 Nisan 2021
14

Kripto para piyasasının en pahalı para birimi olan Bitcoin’i alamayan ama kripto para almak isteyen insanlar “Bitcoine alternatif diğer paralar nelerdir?” diye soruyor. Kripto paraların geleceğin para birimi olacağını dile getiren uzmanlar dahi bulunuyor. Hal böyle olunca Bitcoin’in zirvedeki yerinin uzun süre böyle kalacağını bilen insanlar, diğer alternatiflere yönelmeye başladılar.

Bitcoin Haricinde Alabileceğiniz Kripto Paralar

Kripto para piyasasında yüzü aşkın para birimi bulunuyor. Ancak sadece bunlardan birkaçı değer kazanabiliyor.

Bu değer kazanan ve güvenilir olan kripto para birimleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Litecoin (LTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Zcash (ZEC)
  • Dash

Bu para birimleri, kendilerine has özelliklere sahip olmakla beraber Bitcoin’e alternatif olabilecek kripto paralardır.

Google’ın Eski Mühendisinden Litecoin (LTC)

İlk çıkışını 2011 yılında yapan Litecoin, Google’ın eski mühendislerinden Charlie Lee tarafından tasarlandı. Bitcoin’den pek farklı olmayan bir kripto para birimi olan Litecoin, şu an için 43,49 dolardan satış görüyor.

Rusya’dan Devlet Desteği Almış Ethereum (ETH)

Kripto para piyasası ile ilgilenen herkesin duymuş olduğu bir kripto para birimi olan Ethereum, 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından piyasa sürüldü. Son zamanlarda piyasa düşüşe uğramış olsa da Rusya’nın devlet desteğini arkasına aldı. Geçtiğimiz Haziran ayılarında 413 dolara kadar çıkabilen Ethereum, şu an 194 dolar.

Bitcoine Alternatif Diğer Paralar Nelerdir?
Bitcoine Alternatif Diğer Paralar Nelerdir?

Açık Kaynak Kodlu Kripto Para Birimi Zcash (ZEC)

Herhangi bir merkeze sahip olmayan bir kripto para birimi olan Zcash, 2016 yılında piyasaya sürüldü. Çıktığı ilk ayının başlarında büyük bir yükseliş yakalasa dahi bir sonraki ayında düşüşe geçmişti. Zcash’in pazar değeri şu anda toplam 340 milyon dolar. Bu değer, haziran ayının 600 milyon dolara kadar çıkmıştı.

Darkcoin Diye Olarak Da Bilinen Dash

Darkcoin ismiyle ünlenmiş olan Dash, Bitcoin’in çok daha gizli bir versiyonudur. Anonim alım satımın rahatlıkla yapılabildiği Bitcoin bile Dash’in yanında gayet açık bir sistem. Evan Duffield tarafından kurulan Dash, 2014 yılının ocak ayında piyasa sürüldü. Her ne kadar 157 dolardan işlem görse de Dash’in pazar büyüklüğü 1,16 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrıca Dash madenciliği hem ekran kartları hem de işlemcilerle yapılabiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar