• YARIM ALTIN
  6.381,00
  % 2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9208
  % 0,08
 • € EURO
  31,4850
  % -0,10
 • £ POUND
  36,7790
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,0533
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3172
  % -1,29
 • BITCOIN/TL
  1120064,362
  % 0,22
 • BIST 100
  8.026,27
  % 0,98

Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir? sorusunun cevabı, en temelde çevrimiçi hesap defteri olarak yanıtlanabilmektedir. Blok zinciri anlamı taşıyan sözcük dijital ortamda her türlü verinin takip edilmesi için kullanılmakta olan dijital defterdir.

Blockchain Neden Kullanılır?

Pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanılabilen Blockchain, para hareketlerinin ve mal akışının da takip edilmesine olanak sağlamaktadır. Blockchain tanımı kapsamında, blockchainin temel işlevi şu şekilde aktarılabilir: Dijital bilgilerin blok adı verilen ve değiştirilmesi imkansız olan koleksiyonlarda gruplandırmak. Eğer bir blok veri ile dolarsa, bu durumda kalıcı bir kayıt olabilmesi için, karmaşık bir işlem gerçekleştirilmektedir. Her blok, iki bloğun içeriğindeki kod ile, bir sonraki bloğa bağlanmaktadır. Bu sebeple, blockzinciri nedir sorusunda bulunan ‘zincir’ sözcüğü kullanılmaktadır. Bitcoin ile beraber ortaya çıkan bu sistem, para birimleri açısından bütün işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Blockchain Çalışma Sistemi

Blockchain çalışması için bloklar gerekmektedir. Her bir blok ise kendisinden önceki bloğun hashini içermektedir. Tüm bu blokların, bir önceki bloktan sonra kronolojik bir biçimde gelmesinin garantisi verilmektedir. Bunun nedeni ise bir önceki bloğa ait hash değerinin bilinmemesinin gerekmesidir. Aynı zamanda bu sebepten dolayı zincir içerisinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Çünkü herhangi bir değişikliğin yapılmak istenmesi durumunda tüm blokların yeniden oluşturulması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Bitcoin işlemleri, en temel yeniliklerden biri olan blockchain sayesinde geri döndürülemez bir özelliğe sahiptir.

Bilgisayar aracılığıyla bu bloklara katılan herkes, blockchainde bir düğüm olarak adlandırılmaktadır. Bir zincirde ise milyonlarca düğüm olabilmektedir. Blockchainin asıl başarısı, blockzincirindeki bütün düğümlerin sürekli olarak güncellenmesi ve her biri ile çoğalmasından geçmektedir. Bu sistemlerin en önemli özelliği ise yüksek derecede güvenlik ve gizlilik sağlamasıdır. Bu açıdan blockchain kullanan bir kişinin kimliği, kodlar dizisi ile gizlenmektedir. Eğer bu kişi, kimliğini açıklamak istemezse diğer kullanıcılar bu kişinin kim olduğunu bilemezler. Ancak bunun yanı sıra blockchainde yapılan bütün işlemler şeffaftır.

Blockchain Oluşumu

Blockchian nasıl oluşur sorusunun cevabı için izlenilmesi gerekilen birkaç adım bulunmaktadır. Bu açıdan ilk adım blockchain oluşturmadır. Bunun için metin editörü açılarak, Blockchain.pny isimli bir dosya oluşturulmalıdır. Ardından temsili bir blockchain oluşturulmalıdır. Bu açıdan taslak olarak kullanılabilecek tasarılar internet üzerinde bulunmaktadır. İlk adımda bir bloğa işlem ekleme ve yeni blok oluşturma yöntemleri öğrenilmelidir. Blokların oluşturulmasından sonra ise iş ispati algoritması oluşturulmalıdır. İş ispatı algoritması, eklenen blokların blok zincirinde nasıl oluştuğu ve madencilik ile ilgili olarak nasıl çıkarıldığı ile ilgilidir. Bu algoritmanın amacı, matematik problemi çözen bir sayıya ulaşmaktır. Bu açıdan sayının bulunması açısında zor ancak hesaplama açısından kolay olması gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında ise ikinci adım olarak flask kurulumu yapılmalıdır. Sonrasında block zinciri ile etkileşime geçilebilmektedir. Yeni düğümlerin kaydedilmesi sonucunda ise blockchain oluşumu tamamlanacaktır. Böylelikle blockzinciri nasıl çalışır sorusunun yanıtı alınabilmektedir.

Blockchain Cüzdanı

Blockchain cüzdanı, kripto para birimlerinin alınması, gönderilmesi ve saklanması için kullanılmaktadır. Dijital bir depolama aracı olan blockchain cüzdanı, iki eşsiz koda sahiptir. Bu kodlar, özel anahtar ve cüzdan kimliğidir. Basit olarak cüzdan kimliği, e-posta adresi; özel anahtar, e-posta adresinin şifresi olarak düşünülebilir. Bu cüzdanlar aracılığıyla yapılacak olan bütün işlemler ise blockchain sistemine kaydedilmektedir. Bu açıdan blockzinciri, para yatırma işlemlerini hızlı ve güvenli bir biçimde yapılması konularında yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda para çekme işlemleri için de yüksek güvenirliğe sahip bir ortam yaratmaktadır. Eğer farklı bir kripto para cüzdanı için para transferi yapılacaksa, bunun için transferin yapılacağı cüzdanın kimlik kodunun bilinmesi gerekmektedir. Özel anahtar ise kimse ile paylaşılmamalıdır. Çünkü bu kod, cüzdana erişim için kullanılmaktadır. Bu açıdan özel anahtarın kullanıcı dışındaki bir kişi tarafından bilinmemesi büyük bir önem taşımaktadır. Blockchain cüzdanını oluşturmak ise tek bir tıkla yapılabilen bir işlemdir. Kolay ve hızlı olan bu işlem, blockchain cüzdanı hizmeti veren web siteleri tarafından yapılmaktadır. Ancak bu web siteleri açık kaynak kodlu olmak durumundadır. Böylelikle herhangi bir güvenlik ihlali olmadan cüzdan oluşturulabilmektedir. Cüzdan oluşturduktan sonra ise istenildiği şekilde para alımı ve satımı yapılabilmektedir.

Blockchain Avantajları

Blockchain sistemi kapsamında oluşan ağların başında Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri gelmektedir. Bu teknolojinin en çok bilinen ürünleri olan kripto para birimlerinin alım ve satımları, güvenlik nedeniyle blockchain üzerinden gerçekleştirilmektedir. Blockchain kullanımı sonucunda elde edilen avantajlar ise şu şekildedir:

 • Blockchain, herhangi bir kurum, kişi ya da merkeze bağlı değildir. Böylelikle yapılan işlemlerin hepsi ucuz, güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Blockchain aracılığıyla yapılan bütün işlemlerin kontrolü sayesinde sistem üzerinden müdahale ve sahtekarlıkların yapılması engellenmektedir.
 • Blockchain ağları ile ilgili olan bütün veriler dağınık bir biçimde birçok farklı cihazda tutulmaktadır. Bu sayede dışarıdan gelebilecek olan olası saldırılar engellenmektedir. Böylelikle güvenli bir sistem aracılığıyla işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanınmaktadır.
 • Blockchain sistemi, matematik formüllerine bağlı ve otomatik olarak çalıştığı için hata ihtimali yoktur.
 • Blockchain sisteminde bulunan bütün cihazlar, dağınık bir şekildedir. Bu sayede sisteme herhangi bir biçimde müdahale edilememektedir. Aynı zamanda bu sayede şeffaflık da sunulmaktadır.
 • Blokchain’e kaydı yapılan bloklar onaylandığı için hiçbir şekilde değiştirilememekte ve çıkarılamamaktadır. Bundan dolayı finansal kayıt ve denetim izine ihtiyacı olan veriler uygun bir teknoloji ile saklanmaktadır.
YORUMLAR YAZ