Parapiyasasi.net
BM/Guterres: İklim için uydurma vaatler çağı artık sona ermeli
Yazar: -05 Mart 2023
5

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Katar’ın başşehri Doha’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’nın açılışında konuştu.

İklim felaketlerinden kaynaklanan her 10 mevtten 7’sinin en az gelişmiş ülkelerde meydana geldiğini vurgulayan Guterres, “Gelişmiş ülkeler, iklim değişikliğine ahenk sağlayabilmeleri ve dayanabilmeleri için en az gelişmiş ülkelere verdikleri dayanağı güçlendirmelidir” dedi.

Guterres, bu kapsamda gelişmiş ülkeler tarafından yıllık 100 milyar dolar toplama taahhüdünün yerine getirilmesi davetinde bulundu.

“İklim adaleti sağlanmalı”

BM Genel Sekreteri, konuşmasının akabinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, “Hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum, krizin ön saflarında yer alanlara iklim adaleti sağlamalıdır. Uydurma vaatler çağı artık sona ermeli” sözlerini kullandı.

Gelişmiş ülkeler 2009’da gelişmekte olan yahut az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğiyle gayretine dayanak için 2020 prestijiyle yıllık 100 milyar dolar finansman sağlamayı taahhüt etmişti. Lakin taahhüt edilen iklim finansmanı şimdiye kadar istenen düzeyde gerçekleşmedi.

Katar’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı, 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa ortalarında devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, diplomatlar, üst seviye yetkililer, iş insanları, bölgesel ve global kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar