Parapiyasasi.net
BM, sarsıntıların son yüzyılda bölgede yaşanan en berbat olay olduğunu duyurdu
Yazar: -11 Şubat 2023
13

Griffiths, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile katıldığı Kahramanmaraş’taki Afet Uyum Toplantısının akabinde açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş ile etraf vilayetlerde yaşanan şoke edici imajlardan ve bölgede etkilenen depremzedeleri görmekten ötürü derin bir hüzün duyduğunu söyleyen Griffiths, “Depremin merkezi üssü olan bu yerde pazartesi yaşanan (depremler) son yüzyılda bölgede meydana gelen en berbat olay.” dedi.

Griffiths, zelzeleden etkilenen bölgelerde hem Türkiye’nin hem de yardım için bölgeye gelen milletlerarası arama kurtarma takımlarının göstermiş olduğu çalışmalara işaret ederek, “Burada gördüğünüz (arama kurtarma çalışmaları, yardım faaliyetleri) bu makûs günlerde, bu ulusal afete Türkiye’den ve milletlerarası alandan yapılan yardım müdahalesinin eşi gibisi yok.” diye konuştu.

100’den fazla ülke yardım gönderdi

Dünyada 100’den fazla ülkenin zelzele nedeniyle Türkiye’ye yardım gönderdiğini, birçok ülkenin de enkazlar altında kalanları kurtarmak için arama kurtarma faaliyetlerine katıldığını anımsatan Griffiths, lakin bundan daha fazlasına muhtaçlık duyulduğuna vurgu yaptı.

BM Acil Yardım Koordinatörü Griffiths, zelzeleden kurtulan ailelerin, çocukların barınma, besin, eğitim üzere temel muhtaçlıklarının karışlanması üzere kıymetli bir sürecin başladığını lisana getirerek, “Bu insanların unutulmaması için buradayım. BM ve temsil ettiğimiz tüm ulusların, halkınızın bu güç vaktinde sizlerle dayanışma içinde olduğunu söylemek için buradayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk arama kurtarma gruplarının ve Türk halkının sarsıntı bölgesinde yürüttüğü çalışmalardan övgüyle bahseden Griffiths, Türk halkının, ebevenylerin, arama kurtarma gruplarının tüm gün durmaksızın enkaz altında kalan aile üyelerini, çocukları, bir insanı daha kurtarmak için göstermiş olduğu cüreti asla unutamayacağını söyledi.

Olağanüstü bir operasyon

Deprem bölgesindeki arama kurtarma ve yardım çalışmalarına ait de değerlendirmelerde bulunan Griffiths, “Burada gördüğümüz, insanlara yardım etmek için fevkalâde bir operasyon. Kahramanmaraş ilçesinin her yerinde ve vilayet genelinde görüyoruz. Bence Türk hükümetine bu operasyon için teşekkür edilecek ve takdir edilecek çok şey var.” tabirlerini kullandı.

Griffiths, sarsıntıdan etkilenen bölgelere daha fazla milletlerarası yardımın ulaştırılması için de gerekli çalışmaları sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar