Parapiyasasi.net
BM ülkelerinden biyolojik çeşitlilik için muahede
Yazar: -05 Mart 2023
8

Birleşmiş Milletler (BM) ülkelerinin yaptığı muahedeye, New York’ta iki haftadır yürütülen Hükümetlerarası Konferansın 5. Oturumu’nun akabinde yaklaşık 40 saat süren kesintisiz müzakereler sonucunda varıldı.

Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yürütülen mutabakat, ülkelerin ulusal deniz yetki alanlarının ötesindeki biyoçeşitliliği muhafazayı amaçlıyor. Denizlerin yaklaşık üçte ikisini kaplayan bu alanda iklim değişikliği, çok avlanma ve nakliye trafiği üzere konuların biyoçeşitlilik üzerinde olumsuz tesiri bulunuyor.

Deniz mayınlarına sınır

Anlaşma bu bölgelerde balıkçılık faaliyetlerine kısıtlamalar getirirken, tıpkı vakitte deniz mayınları, deniz ulaşım yolları ve keşif faaliyetlerine de sınırlamalar getirecek.

İklim değişikliğiyle çaba bağlamında değerli bir adım olarak bedellendirilen muahedeye ait BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tüm tarafları tebrik ediyorum. Şimdiki ve gelecekteki kuşaklar için daha inançlı, sağlıklı, sağlam ve verimli bir okyanus için birlikte çalışmaya devam edeceğimiz günleri iple çekiyorum” tabirini kullandı.

BM’de mutabakatın resmi olarak kabul edilmesi bekleniyor. Bunun akabinde imzaya açılacak muahedeye, BM ülkeleri taraf olup olmayacağına karar verecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar