Parapiyasasi.net
BM: Zelzelelerin neden olduğu hasarın 100 milyar doları aşabilir
Yazar: -07 Mart 2023
6

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen rutin haftalık basın toplantısına Gaziantep’ten görüntü konferansla katıldı.

6 Şubat’taki sarsıntıların üzerinden 1 ay geçtiğini belirten Vinton, zelzele nedeniyle bölgedeki 2,7 milyon kişinin yerinden olduğunu, 600 bine yakın bina yahut iş yerinin yıkıldığını belirtti.

Vinton, “Bugüne kadar yapılan hesaplamalarla, hükümetin sunduğu ve memleketler arası ortakların desteklediği ziyan meblağının 100 milyar doları aşacağı iddia ediliyor” tabirlerini kullandı.

Temsilci Vinton, yaptığı açıklamada, sarsıntı bölgesinde tekrar toparlanma çalışmalarının hayatın olağana dönmesi açısından kritik ehemmiyette olduğunu lisana getirmişti.

100 milyon metreküp hasar oluştu

Felaketin boyutlarının gibisi görülmemiş bir düzeyde olduğunu söyleyen Vinton, “Geride enkazda insanların konutları, hayalleri, anıları, her şeyi kaldı. Ancak o denli büyük bir felaket ki 100 milyon metreküp enkaz oluşturdu ve bu çok büyük bir miktar” sözlerini kullanmıştı.

Vinton, “Uluslararası topluluğa bizim bildirimiz, bu felaketin boyutunun ne kadar büyük olduğunun anlaşılması. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de söylediği üzere, Türkiye’nin yıllardır Suriyelilere gösterdiği cömertliği, artık Türkiye’ye gösterme vakti. Bu, yalnızca bölgedeki fiziki altyapının tekrar inşasının finanse edilmesi yahut desteklenmesi açısından değil, toplumun olağana dönmesi açısından çok kıymetli. Bölgenin tekrar kalkınmasını desteklemek için birçok finansal sistem da mevcut” değerlendirmesini yapmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar