Parapiyasasi.net
BoE/ Bailey: Bilanço finans krizi öncesine dönmez
Yazar: -18 Mayıs 2023
4

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey İngiliz parlamentosunda vekillerin sorularını yanıtladı.

Bailey, “Bilançonun finans krizinden evvelki haline dönmesini öngörmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’nin salgının akabinde güçlü bir talep artışı yaşamadığını belirterek yüksek enflasyonun nedeninin nakdî genişleme olmadığına işaret eden Bailey, ülke iktisadının salgından bu yana tedarik krizini ve Ukrayna’daki savaşın yarattığı krizi deneyimlediğini, her iki şokun da enflasyonun artmasına neden olduğunu belirtti.

Bailey ile birlikte parlamento üyelerinin sorularını yanıtlayan İngiltere Merkez Bankası Lider Yardımcısı Dave Ramsden ise yatırımcıların İngiltere’nin yüksek enflasyon probleminin ABD’ninkinden daha büyük olduğuna inandığını belirtti.

Andrew Bailey, dün bir sefer daha bankanın enflasyonu orta vadede hedeflenen yüzde 2’ye düşürmekte kararlı olduğu belirtmişti.

İngiltere’de enflasyon Mart’ta yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti. Besin enflasyonu ise yüzde 19,1 ile 46 yılın en yüksek düzeyini görmüştü.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta enflasyonun yüzde 2 gaye düzeyine düşürülebilmesi hedefiyle siyaset faizini üst üste 12’nci sefer artırarak, yüzde 4,25’ten 4,50’ye yükseltmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar