Parapiyasasi.net
BoE/Pill: Halkın daha yoksul olduğunu kabul etmesi gerekiyor
Yazar: -26 Nisan 2023
6

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başekonomisti Huw Pill, Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından yapılan bir podcast yayına katılarak, İngiliz halkının yüksek enflasyon karşısında daha yoksul olduğunu, bunu kabul ederek fiyat artışı talebinde de bulunmaması gerektiğini söyledi.

Pill, İngiltere’de herkesin enflasyon paketini zincirin bir sonraki halkasına aktarmaya çalıştığını ve bunun belirli bir ölçüde anlaşılır bir davranış olduğunu kaydetti.

İngiltere’nin büyük bir doğalgaz ithalatçısı olduğunun altını çizen Pill, “Satın aldığınız şeyin maliyeti, sattığınız şeye kıyasla artmışsa, bu durumunuz daha da berbatlaşacak demektir” tabirini kullandı.

Pill, “Hepimizin daha makûs durumda olduğunu ve hissemize düşeni alması gerektiğini kabul etme konusundaki isteksizlikle karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

Phil enflasyonu bir başka tüketiciye ve şirkete yansıtmanın enflasyonu daha da artırıcı özelliğinin olduğunu, bunu devam etmesi halinde enflasyonun kalıcı olabileceği ikazında bulundu.

Enflasyonun uzun müddettir İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2 amaç düzeyinin üzerinde olduğunu hatırlatan Pill, “Enflasyon istenmeyen bir biçimde çok uzun müddettir varsayımların üzerinde seyretmeye devam etti” tabirini kullandı.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını kestiğini ve bunun sonucunda doğalgaz toptan satın alım fiyatlarının önemli formda arttığını belirten Pill, “Bu durum enflasyona büyük oranda katkıda bulundu” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), geçen ay ülkede enflasyonun yüzde 2 maksat düzeyine düşürülebilmesi hedefiyle siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4’ten 4,25’e yükseltme kararı almıştı.

Ülkede enflasyon bu yılın mart ayında yüzde 10,1 düzeyine gerilemesine karşın hala çift hanelerde seyrediyor. Enflasyon, Ekim 2022’de yıllık bazda yüzde 11,1 artış kaydederek son 40 yılın en yüksek düzeyine yükselmişti.

Piyasalarda İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek ay enflasyonun düşürülmesi emeliyle yeni bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar