Parapiyasasi.net
BofA anketi: Yatırımcılar yıl başından beri en karamsar periyotta
Yazar: -16 Mayıs 2023
5

Bank of America’nın 251 fon yöneticisiyle 5 – 11 Mayıs tarihleri ortasında yaptığı anket, yatırımcıların global iktisada ait karamsar görüşte olduğunu gösterdi.

Anket iştirakçilerinin yüzde 65’i iktisatta zayıflama beklerken üçte ikisi global ekonomik büyümede en muhtemel senaryonun ‘yumuşak iniş’ olduğu görüşünde.

Mayıs’ta nakit oranı yüzde 5,6’ya yükselirken portföylerdeki pay senetleri yılın en yüksek düzeyine çıktı. Portföylerdeki tahviller de 2009’dan beri en yüksek düzeye ulaştı.

Güvenli limana kaçış kapsamında teknoloji payları global finansal krizden beri en büyük 2 aylık artışını kaydetti. ABD’de devam eden borç limiti müzakerelerinin risk iştahını azalttığı görüldü.

Yapışkan enflasyon ve uzun müddettir devam eden faiz artışlarının büyümeye ziyan vereceği beklentisiyle Mayıs ayında global pay senetlerindeki ralli duraklamıştı.

Ankette en büyük kuyruk riskleri olarak global resesyon ve bankaların kredi sıkışıklığı görüldü. Yüksek enflasyon, jeopolitik tansiyon de başka riskler ortasında yer aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar