Parapiyasasi.net
BOJ adayı Ueda,gevşek para siyasetinin sürdürülmesinin uygun olduğu görüşünde
Yazar: -24 Şubat 2023
7

Başbakan Kishida liderliğindeki Japon hükümetinin, Kuroda’dan sonra BOJ Lideri olması için aday gösterdiği Kazuo Ueda, BOJ’un gevşek para siyasetini sürdürmesinin “uygun” olduğunu söyledi.

Parlamentoda konuşan Ueda, kırılgan iktisadın desteklenmesi için ultra düşük faiz oranlarının devam ettirilmesi gerektiğini vurgularken, maliyetlerin yönlendirdiği enflasyona karşılık için para siyasetinin sıkılaştırılmasının tehlikeleri olduğu ikazında bulundu.

Japonya’da enflasyonda son periyotta görülen artışın, güçlü talepten daha çok, büyük ölçüde artan ham husus ithalat maliyetleri tarafından yönlendirildiğini söz eden Ueda, Japon iktisadı için görünümün hayli belgisiz olduğunu de ekledi.

Japonya’da trend enflasyonun kademeli formda yükselmeye devam etmesinin büyük mümkünlük olduğunu belirten Ueda, lakin enflasyonun BOJ’un yüzde 2 amacını sürdürülebilir ve istikrarlı biçimde başarmasının biraz vakit alacağını vurguladı.

Ueda, “Uygulanan teşviklerin çeşitli yan tesirler gelişmesine yol açtığı hakikat. Lakin, BOJ’un cari siyaseti yüzde 2 enflasyon için gerekli ve uygun” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar