Parapiyasasi.net
BOJ adayından kritik açıklamalar
Yazar: -24 Şubat 2023
8

Japonya Merkez Bankası (BOJ) lider adayı Kazuo Ueda, mevcut durumda destekleyici siyasetlerin devamını desteklediğini fakat fiyatların görünümü güzelleşirse merkez bankasının para siyasetini gözden geçirmesi gerekeceğini söyledi.

Başkanlığa atanma sürecinin bir modülü olarak Japon parlamentosuna hitap eden Ueda, yüzde 2 düzeyindeki enflasyon maksadına istikrarlı bir formda ulaşılması halinde BOJ’un devasa tahvil alımlarını sonlandıracağını tabir etti. Ueda, bunun vakit alacağını kelamlarına ekledi.

Japon yeni, Ueda’nın açıklamalarının akabinde paha kazandı lakin daha sonra bu çıkarlarını geri verdi. Bu ortada BOJ’un lider adayı parlamentoda konuşmasını sürdürdüğü sırada açıklanan enflasyon bilgileri tüketici enflasyonunda bir ölçü ivmelenmeye işaret etti.

Aralık ayında yüzde 4 düzeyinde açıklanan Ulusal Tüketici Fiyat Endeksi’nin yıllık değişimi, Ocak’ta yüzde 4,3’e yükseldi. Bu, 1981’den bu yana en yüksek düzeye işaret etti.

Ueda, Şubat datalarının ise muhtemelen açık bir yavaşlamaya işaret edeceğini söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar