Parapiyasasi.net
BoJ para siyasetini gözden geçirme kararı aldı
Yazar: -28 Nisan 2023
7

Japonya Merkez Bankası (BoJ) cuma günü mali siyasetini değiştirmedi lakin gelecekteki siyaset yoluna ait rehberliğini yeniledi ve para siyasetini “geniş perspektifli” bir gözden geçirme kararı aldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, gözden geçirme için 1-1,5 yıllık bir sürecin harcanacağı vurgulandı.

BOJ, Cuma günü sona eren iki günlük toplantısında, beklendiği üzere kısa vadeli faiz oranı gayesini yüzde 0,1’de ve 10 yıllık tahvil getirisi için de yüzde 0 civarındaki amacını değiştirmedi.

Ancak ileriye dönük rehberliğini, Kovid-19 salgınından kaynaklanan risklere karşı korunma ve faiz oranlarını “mevcut yahut daha düşük seviyelerde” tutma muhtaçlığına ait referansı kaldırarak değiştirdi.

Büyüme beklentileri yükseltildi

Japonya Merkez Bankası (BoJ), büyüme beklentilerini yükseltirken, yakından takip ettiği çekirdek enflasyon için beklentilerini aşağı istikametli revize etti.

BoJ’dan yapılan açıklamaya nazaran, 2023 mali yılı için çekirdek tüketici fiyatları beklentisi yüzde 1,6’dan yüzde 1,4’e, 2024 mali yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,2’ye çekildi. Banka, 2025 mali yılı için beklentisini ise yüzde 1,0 olarak açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar