Parapiyasasi.net
BoJ/Ueda: Fiyat maksadına ulaşıldığında getiri eğrisi denetimi sona erecek
Yazar: -09 Mayıs 2023
7

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının getiri eğrisi denetim siyasetini sonlandıracağını ve akabinde enflasyonun yüzde 2 gayesine sürdürülebilir bir biçimde ulaşması için beklentiler yükseldiğinde bilançosunu küçültmeye başlayacağını söyledi.

Parlamentoda konuşan Ueda, Japonya iktisadının toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek düzeylerde kaldığını söyledi.

BOJ lideri, “Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonunda kimi olumlu işaretler görüyoruz. Enflasyonu sürdürülebilir ve istikrarlı bir halde yüzde 2 amacımıza ulaştığımızı öngörebildiğimizde, getiri eğrisi denetiminden vazgeçeceğiz ve akabinde bankanın bilançosunu küçültmeye geçeceğiz” dedi.

Getiri eğrisi denetimi (YCC) altında, BOJ, fiyat maksadını kalıcı bir formda tutturma gayretlerinin bir kesimi olarak, yüzde -0,1’lik kısa vadeli bir faiz oranı gayesi belirledi ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

Enflasyonun BOJ’un amacını aşmasıyla piyasalar, Ueda’nın piyasa fiyatlarını çarpıttığı ve banka karlarını düşürdüğü için kamuoyunda eleştirilen YCC’yi yakında kademeli olarak kaldıracağına dair spekülasyonlarla dolu.

Ueda, enflasyondaki son artışın güçlü iç talepten çok artan ithalat maliyetlerinden kaynaklandığı görüşüyle tekraren faiz artırımını reddetti.

Ancak Ueda’nın geçen ay lider olmasından bu yana yapılan birinci toplantıda BOJ, faiz oranlarını “mevcut yahut daha düşük seviyelerde” tutma taahhüdünde bulunan bir siyaset kılavuzunu kaldırdı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar