• YARIM ALTIN
  5.688,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,8767
  % 0,47
 • € EURO
  29,4538
  % 0,24
 • £ POUND
  34,2089
  % 0,68
 • ¥ YUAN
  3,8284
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2860
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  746416,743
  % 0,23
 • BIST 100
  8.259,27
  % -0,86

Bomba Binance Tezi: Kapalı Fonlar ve Sır Para Çıkışı!

Bomba Binance Tezi: Kapalı Fonlar ve Sır Para Çıkışı!

20230215 Binance3 1200x675 1

Reuters’in bildirdiğine nazaran Binance, ABD merkezli kısmı olan Binance.US’in bir banka hesabına gizlice erişti ve bu hesaptan 400 milyon dolardan fazlasını CEO Changpeng Zhao tarafından yönetilen bir ticaret firmasına aktardı. İşte günlük süreç hacmi ile en büyük kripto para borsasına yönelik en son iddialar…

Binance fonları nereye aktarıldı?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere en büyük kripto para borsası olan Binance’e yönelik değerli argümanlar var. Borsanın bir banka hesabına gizlice erişimi olduğu argüman edilmekte. Reuters, bankacılık kayıtlarına ve şirket bildirilerine atıfta bulunarak, transferlerin 2021’in birinci üç ayında, Silvergate Bank’taki Binance.US hesabından ticaret şirketi Merit Peak Ltd.’ye aktarılan parayla gerçekleştiğini söyledi. Bu rapor, Binance.US’un BAM Trading ismi altında Silvergate Bank’taki bir hesaptan Merit Peak Ltd isimli bir ticaret firmasına milyonlarca dolar gönderdiğini tez ediyor.

bnb 1

 Raporda, transferlerin 2020’nin sonlarında başladığı belirtildi. Rapor, aktarılan fonların ABD’li müşterilere ilişkin olup olmadığını yahut fonların taşınmasının nedenlerini belirleyemediğini söyledi. Reuters, ABD firmasındaki yöneticilerin hareketlerden telaş duyduklarını zira bunların gerçekleştiğini bilmediklerini söyledi. Rapora nazaran Binance.US, firmaya yaklaşık 404 milyon dolar gönderdi.

BinanceUS ile Binance’in fonları kontaklı mı?

Merit Peak, Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu yönetici olarak gösteriyor. Binance ve BinanceUS’in 2019’dan beri başka ayrı faaliyet göstermesi gerekiyor. Bu nedenle, üstteki süreçler Zhao’nun BinanceUS ile muhtemelen uygunsuz bir finansal kontağı olduğunu ima ediyor. Reuters, süreçlerin BinanceUS’in finansmanını Binance’in denetim ettiğini ima ettiğini öne sürecek kadar ileri gitti. Ayrıyeten Merit Peak’in BinanceUS’te bir satıcı olduğunu argüman etti. Düzenleyicilere atıfta bulunarak, mevzuyla ilgili kamuya açıklama yapılmamasının bir çıkar çatışması yarattığını söyledi.

1 dZUBpT7I0RyjvF7pyJ3GUg

Ancak Reuters, transferlerin ardındaki nedeni bulamadı ve transfer edilen fonların borsa müşterilerine ilişkin olup olmadığını belirleyemedi. Transferler 2020’nin sonlarında ve 2021’in birinci çeyreğinde gerçekleşti. O sıralarda daha evvel Binance.US’in CEO’su olarak vazife yapan Catherine Coley, bir anda şirketten ayrıldı ve toplumsal medyada karanlığa gömüldü. Reuters bugün Coley’nin olağandışı süreçleri fark ettiğini ve şirketten ayrılmadan evvel öteki Binance.US çalışanını mevzuyla ilgili sorguladığını söyledi.

Reuters, bilgilerini BinanceUS’in özel banka kayıtlarından ve bildirilerinden aldı. Binance.US, süreçler hakkında yorum yapmadı lakin Reuters’a “güncel olmayan bilgilere” eriştiğini söyledi. BinanceUS, Reuters’a Merit Peak’in ticaret hizmetlerini kullanmadığını söyledi. Reuters, Merit Peak’in faaliyetlerinin bilinmeyen bir tarihte durduğunu söyledi. BinanceUS ve Merit Peak ortasındaki irtibat, ABD SEC’in borsanın çeşitli ortaklarını araştırdığının bildirildiği Şubat 2022’den beri dikkatleri üzerine çekiyor. Bu rapor, SEC’in BinanceUS’i birinci sefer 2020’de mahkemeye çağırdığını söylüyor.

YORUMLAR YAZ