Parapiyasasi.net
Borsa güne yükselişle başladı
Yazar: -26 Mayıs 2023
5

Bankacılık endeksi yüzde 0,41 ve holding endeksi yüzde 0,23 artış kaydetti. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 0,44 ile ticaret, en çok kaybettiren yüzde 0,23 ile orman, kağıt, basım oldu.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 0,07 paha kazanarak günü 4.427,99 puandan kapattı.

ABD’de borç limiti krizi

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine ait belirsizliklerle karışık bir seyir izlendiğini söz etti.

ABD’de borç limiti krizinin yakın vakitte çözülebileceğine ait haber akışının piyasalarda olumlu karşılandığını aktaran analistler, buna rağmen dün açıklanan makroekonomik bilgilerin akabinde Fed’in para siyasetine ait beklentilerin tekrar belirsizleştiğini lisana getirdi.

Dün açıklanan datalara nazaran, ABD iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde büyürken, birebir periyotta şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Analistler, ABD Lideri Joe Biden’ın, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdiklerini söylediğini anımsatarak, müzakerecilerin de görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini aktardı.

Bugün ABD’de ise ferdî gelirler ve harcamalar, güçlü mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi mayıs ayı tüketici inanç endeksi datalarıyla birlikte ABD’nin borç limiti krizine ait haber akışının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.200 düzeylerinin dayanak, 4.500 ve 4.600 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar