Parapiyasasi.net
Borsa güne yükselişle başladı
Yazar: -12 Mayıs 2023
6

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 49,31 puan ve yüzde 1,02 kıymet kazanarak 4.897,32 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,58 ve holding endeksi yüzde 0,98 artış kaydetti. Kazandıran tüm bölüm endeksleri ortasında en fazla artan bankacılık oldu.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 7,87 paha kazanarak günü 4.848,01 puandan kapattı.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD’de devam eden borç limiti krizi ve para siyasetlerine ait belirsizliklerle taraf arayışının sürdüğünü, yurt içi piyasaların ise müspet ayrıştığını söyledi.

Dün borç limitine ait açıklamalar yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, Milletlerarası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD’nin temerrüde düşmesi halinde bu durumun yalnızca ABD için değil, global iktisat için de çok önemli yansımaları olacağı ihtarında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da ABD’nin borç yükümlülüklerini yerine getirmemesinin son birkaç yıldaki kazanımları tehdit edebileceğini ve global bir gerilemeyi ateşleyebileceğini lisana getirdi.

ABD Lideri Joe Biden ile kongre önderlerinin bugün yapacağı toplantının ertelendiğine yönelik haberler öne çıkarken, erteleme sebebinin alt komitelerdeki hazırlıkların yetişmemesinden kaynaklandığı söz ediliyor.

Analistler, bugün yurt içinde perakende satış hacmi, yurt dışında ise ABD’de Michigan Üniversitesi inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 5.000 düzeylerinin direnç, 4.750 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar