Parapiyasasi.net
Borsa günü 3,45 yükselişle tamamladı
Yazar: -26 Mayıs 2023
4

Bankacılık endeksi yüzde 1,68 ve holding endeksi yüzde 3,15 bedel kazandı. Tüm bölüm endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 5,94 bağlantı oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine ait belirsizliklerle karışık bir seyir izlendiğini tabir etti.

ABD’de borç limiti krizinin yakın vakitte çözülebileceğine ait haber akışının piyasalarda olumlu karşılandığını aktaran analistler, buna rağmen dün açıklanan makroekonomik dataların akabinde Fed’in para siyasetine ait beklentilerin tekrar belirsizleştiğini lisana getirdi.

Dün açıklanan datalara nazaran, ABD iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde büyürken, birebir periyotta ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Analistler, ABD Lideri Joe Biden’ın, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdiklerini söylediğini anımsatarak, müzakerecilerin de görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini aktardı.

Haftaya Avrupa Merkez Lideri (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları, Fed Bej Kitap raporu, ECB toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantı tutanaklarının piyasaların odağında bulunacağını lisana getiren analistler, yurt içinde büyüme, ekonomik inanç endeksi, dış ticaret istikrarı, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt dışında ise ABD’de tarım dışı istihdam, ADP özel kesim istihdamı, Avro Bölgesi’nde enflasyon, dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.200 düzeylerinin dayanak, 4.600 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar