Parapiyasasi.net
Borsa Haftalık Yükselen Bölüm& Kur
Yazar: -24 Mart 2021
67

Borsa İstanbul, borsa haftalık yükselen bölüm& kur babında ilk sırada olmak üzere pek çok borsa için salgın sürecinde baş gösteren durgunluk ağır ağır refraksiyona uğramaya başlamaktadır. Salgının iktisadi konulara olan üst düzey tesirinden ötürü meydana gelen devingenlik ve mevduat güçlüğü yerini daha devinimli periyotlara bırakmaktadır.

Normalleşme meyilleri erkesinde ve yaşanmış olan pozitif hava tesiriyle borsalarda devingenlik sürmektedir. Endeks değerlendirmeleri ekonomiyi ve borsayı idrak etmek adına mühim bir faktör olduğundan dolayı BIST 100 devingenlikleri bu hafta da yatırımcısına gidişatın seyrini göstermiştir.

BIST 100 Genel Değerlendirmeler

Borsa İstanbul dinamiklerinin gidişatı yukarı doğru seyretmeye devam etmektedir. Global çapta yaşanan ve yaşanmakta olan dinginliğin değişiklik göstermeye başlamasından ötürü hisse senedi bakımından en zararlı devirlere ev sahipliği yapan Mayıs ayında balanslar değişmektedir.

Rizikolar halen aşağı yöne doğru bir seyir izliyor olmasına karşın her halükarda BIST 100’ün %1.5 oranında değer elde etmesi 104.500 dolayında bir ümit meydana gelmesine sebep olmaktadır. Amerika-Çin arasında yaşanan virüs gerilimi ve bayram tatil yarıyılı, mevduatların ihtiyatlı olmasını sağlamaktadır. Bu hafta ön plana çıkan pay senetlerinde ise TAVHL ve ARCLK bulunmaktadır. Alıcı kişisine alım işlemi yapma talihi olanağı sunan ve yukarı doğru seyreden devingenlikler gözlemlenmektedir.

Borsa Haftalık Yükselen Bölüm& Kur
Borsa Haftalık Yükselen Bölüm& Kur

Kurlarda Meydana Gelenler

Bu hafta süresince de yine TL/Dolar eşlemini merkez alan pek çok yatırımcı inip çıkan ve balansa gelen bir meyil takip etmiştir. Doların 6.80 dolayında durması ile beraber bir ay içerisinde mevduat yapılan değiştirgenler arasında en fazla kazandıran olmuştur. Bu hususta Trump temelli izahlarla Amerika ve Çin gerginliği de çok tesirli olacak gibi durmaktadır.

Yatırım Atmosferi

Bist 100 kıymetlerinde yukarı doğru seyreden bir meyil ümidi devam etmektedir. Bu sebeple yatırımcı kişilerin pay senedi bakımından yorum yapmasına imkan tanıyan bir hafta olması mümkündür. Beklenen izahlar ve istirahat ileri bir tarihe sevk edileceğinden ötürü bu hususta durağanlık devam edebilir. 104.500 dolayları iyimser bir ümit olarak sürmektedir. Altın mevzuatçılarına bu hafta yitimler yaşatmaya başlamıştır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar